Sąd: spadkobierca zmuszony do sprzedaży mieszkania może zapłacić mniej PIT

Przymusowa sprzedaż mieszkania spadkowego wynikająca z tego, że zmarły przed śmiercią podpisał umowę przedwstępną i miał sfinalizować transakcję przed upływem 5 lat od nabycia, może być opodatkowana PIT na zasadach jakie obowiązywałby spadkodawcę.

Publikacja: 25.07.2024 14:32

Sąd: spadkobierca zmuszony do sprzedaży mieszkania może zapłacić mniej PIT

Foto: Fotorzepa / Rafał Guz

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną podatnika, który spierał się z fiskusem o skutki sprzedaży mieszkania spadkowego. 

Sytuacja w jakiej znalazł się podatnik nie była typowa. Po zmarłej w kwietniu 2015 r. matce odziedziczył udział w połowie mieszkania spółdzielczego i przynależnego do niego miejsca postojowego. Szkopuł w tym, że prawie od razu musiał jej sprzedać. Spadkodawczyni przed śmiercią podpisała bowiem umowę przedwstępną sprzedaży w formie aktu notarialnego. Dostała sporą zaliczkę, a umowa właściwa miała być sfinalizowana przed upływem 5 lat licząc od końca roku nabycia. Ponieważ w takim przypadku w grę wchodzi PIT od sprzedaży, zmarła musiałaby rozliczyć się z fiskusem. 

Kiedy podatek od sprzedaży mieszkania 

Podatek musiał też rozliczyć spadkobierca. A fiskus uznał, że powinien zapłacić blisko 90 tys. zł. Do wyliczenia przyjął bowiem przypadającą na podatnika część zysku ze sprzedaży mieszkania bez żadnych kosztów. Przede wszystkim dlatego, że w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku nie ma kosztu w postaci ceny nabycia.  

Spadkobierca nie zgadzał się z taką interpretacja ówczesnych przepisów. Jego zdaniem kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w spadku powinna być również wartość nieruchomości z dnia nabycia, ewentualnie przychód ten powinien być zwolniony z PIT.

Fiskus był nieugięty. Tłumaczył, że art. 22 ust. 6d ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w 2015 r., nie dawał możliwości zaliczenia do kosztów przy zbyciu nieruchomości innego rodzaju wydatków niż w nim wymienione. Wówczas wartość rynkowa lub wartość nieruchomości przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nie mogła być uznana jako koszt obniżający podstawę opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości.

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkania ze spadku i darowizny. Co z podatkiem PIT?

Podobnie uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Przypomniał, że zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o PIT przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest jej wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Skarżący nie wskazywał zaś by poniósł jakiekolwiek koszty takiego zbycia. Sąd nie miał też wątpliwości co do treści obowiązującego w sprawie art. 22 ust. 6d ustawy o PIT. Z jego brzmienia z 2015 r. za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, darowizny czy innego nieodpłatnego sposobu uważne były udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz ewentualnie kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Podatnik podatku od spadku nie zapłacił, bo korzystał z pełnego zwolnienia dla tzw. zerowej grupy podatkowej.

A zdaniem sądu sporny art. 22 ust. 6d ustawy o PIT w sposób jednoznaczny wskazywał, co może być kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia i wartość nieruchomości z dnia dziedziczenia do kosztów tych nie należy. Skarżący nie wykazał natomiast, by poniósł jakiekolwiek koszty, o których mowa w tym przepisie.

Czytaj więcej

Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd

Wymuszona sprzedaż mieszkania a PIT

Zupełnie inaczej do sprawy podszedł dopiero NSA. W jego ocenie istotne znaczenie w sprawie miały okoliczności w jakich skarżący sprzedał spadkowe mieszkanie. Jak zauważył NSA matka podatnika przed śmiercią podpisała umowę przedwstępną jego sprzedaży w formie aktu notarialnego. Tym samym zobowiązała się do jego zbycia na określonych warunkach i w określonym czasie. Zgodnie z prawem cywilnym po jej śmierci spadkobierca nie miał innego wyjścia jak sfinalizować tę umowę. 

Jak tłumaczył NSA spadkobierca został więc niejako przymuszony do wykonania woli spadkodawczyni. Dlatego w tym szczególnym przypadku sprzedaż mieszkania spadkowego powinna być opodatkowana na takich samych zasadach jakie obowiązywałby zmarłą matkę podatnika. A ta przy rozliczeniu PIT miałaby prawo do rozliczenia w koszty cenę nabycia mieszkania. WSA nie uwzględnił tego aspektu sprawy i dlatego będzie się nią musiał zająć jeszcze raz. Wyrok jest prawomocny.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?