Taką sytuację opisał nam czytelnik. Ma 25 lat, studiuje, w wakacje był zatrudniony na zleceniu w knajpie. Jako kelner zarobił niecałe 10 tys. zł. W informacji PIT-11 jest jednak wpisane 20 tys. zł.
Pensja jest kosztem
– Wygląda na to, oczywiście jeśli rozbieżności nie są zwykłą pomyłką, że właściciel restauracji wykorzystał młodego kelnera do nabicia sobie kosztów. I zaoszczędzenia na podatku. Pensję pracownika (zleceniobiorcy) można bowiem zaliczyć do kosztów także wtedy, gdy jest zwolniona z PIT. A im większe koszty, tym mniejszy podatek – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.
Co zrobić z nieprawdziwym PIT-11? – pyta czytelnik. Fiskus nie ma wątpliwości. – Należy się zwrócić do zleceniodawcy o wyjaśnienie tych rozbieżności. PIT-11 musi odzwierciedlać rzeczywistość – tłumaczy Krajowa Informacja Skarbowa.
Czytaj więcej:
Eksperci są tego samego zdania. – Jeśli wynagrodzenie z PIT-11 jest wyższe, niż faktycznie otrzymane, trzeba skontaktować się z firmą, w której byliśmy zatrudnieni, i poprosić o poprawienie informacji – mówi Piotr Świniarski, adwokat, właściciel kancelarii podatkowej.