Lekarz przedsiebiorca może wybrać ryczałt

Lekarz przedsiębiorca może wybrać ryczałt, jeśli świadczy usługi dla szpitala, w którym pracował wcześniej jako rezydent.

Publikacja: 03.02.2022 17:22

Lekarz przedsiebiorca może wybrać ryczałt

Foto: AdobeStock

Przedsiębiorcy mają jeszcze ponad dwa tygodnie, by wybrać formę opodatkowania za 2022 r. Zmiany wprowadzone przez Polski Ład sprawiają, że więcej osób planuje przejść na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zachęca do tego obniżka niektórych stawek i stała kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ustawa o ryczałcie przewiduje też kilka wyłączeń. Uważać muszą pracownicy, którzy zakładają biznes i chcą świadczyć podobne usługi na rzecz dotychczasowego pracodawcy.


Czytaj więcej

Lekarz ma jeszcze czas na wybór podatku

Okazuje się, że fiskus interpretuje przepisy na korzyść podatników. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził w najnowszej interpretacji (nr 0113-KDIPT2-1.4011.1099.2021.2.MGR), że usługi wykonywane w działalności gospodarczej na rzecz szpitala nie są tożsame z czynnościami, które lekarz wykonywał dla tego samego szpitala w trakcie umowy o pracę (rezydenckiej). Taką odpowiedź otrzymała podatniczka, która od stycznia 2016 r. do lutego 2021 r. była zatrudniona na etacie jako lekarz rezydent na oddziale neurologii dziecięcej. W trakcie rezydentury wykonywała zlecone procedury, w trakcie których wymagany był nadzór lekarza specjalisty. Od września 2021 r. wykonuje dla tego szpitala usługi w ramach swojej działalności gospodarczej. Jako neurolog dziecięcy konsultuje, leczy i kwalifikuje pacjentów do hospitalizacji, czego nie mogła robić jako lekarz rezydent.


Szeroka definicja


Podatniczka chciała uzyskać potwierdzenie, że w 2022 r. ma możliwość opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, gdyż nie stosuje się tu ograniczeń wymienionych w art. 8 ustawy ryczałtowej. Dyrektor KIS zgodził się z nią, że praca lekarza specjalisty nie jest tożsama z pracą lekarza rezydenta. Przypomniał, że zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o ryczałcie opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się, jeżeli podatnik, który wybrał taką formę opodatkowania, uzyska z działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym 


– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.


Od dnia uzyskania tego przychodu opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.


Nawet dwa lata karencji


To oznacza, że jeśli będzie świadczył podobne usługi na rzecz dotychczasowego pracodawcy, będzie mógł przejść na ryczałt dopiero od 2023 r. Może też od razu płacić ryczałt, jeśli będzie świadczył usługi dla innego podmiotu.

Dyrektor KIS zgodził się, że usługi świadczone w działalności gospodarczej na rzecz szpitala różnią się od czynności, które podatniczka wykonywała w tym szpitalu na podstawie umowy o pracę (w trakcie rezydentury). To oznacza, że może w 2022 r. rozliczać przychody z tej działalności ryczałtem. Usługi sklasyfikowane według PKWiU pod symbolami 86.21.10.0 oraz 86.22.19.0 są objęte stawką 14 proc., określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. a) ustawy ryczałtowej. Do końca 2021 r. stawka wynosiła 17 proc.

We wcześniejszej interpretacji (nr 0115-KDIT3.4011. 545.2021.2.AD) dyrektor KIS zgodził się, że lekarz prowadzący działalność gospodarczą może rozliczać według stawki liniowej usługi na rzecz szpitala, w którym w tym samym roku był rezydentem. Potwierdził, że zakres czynności wykonywanych w działalności gospodarczej oraz na podstawie umowy o pracę nie jest tożsamy. Nie stosuje się więc ograniczeń.

OPINIA

Filip 
Kotarski
, doradca podatkowy, starszy menedżer w PwC


Przepisy zabraniają przedsiębiorcy wykonywania na rzecz dotychczasowego pracodawcy tych samych czynności, które wykonywał na podstawie umowy o pracę, jeśli chce się rozliczać ryczałtem. Podobne ograniczenie dotyczy wyboru podatku liniowego. Problem w tym, że definicja tych czynności może być interpretowana w różny sposób. Obecnie stanowisko organów podatkowych jest korzystne dla podatników. Przykładem tego jest uznanie, iż praca lekarza specjalisty nie jest tożsama z pracą lekarza rezydenta. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości to stanowisko może się zmienić, a konsekwencją tego będzie konieczność dopłaty podatku według skali. Dlatego w przypadku wątpliwości co do zakresu wykonywanych prac warto wystąpić o własną interpretację indywidualną.

Przedsiębiorcy mają jeszcze ponad dwa tygodnie, by wybrać formę opodatkowania za 2022 r. Zmiany wprowadzone przez Polski Ład sprawiają, że więcej osób planuje przejść na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zachęca do tego obniżka niektórych stawek i stała kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ustawa o ryczałcie przewiduje też kilka wyłączeń. Uważać muszą pracownicy, którzy zakładają biznes i chcą świadczyć podobne usługi na rzecz dotychczasowego pracodawcy.


Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności
Podatki
Zapowiada się kolorowa jesień w podatkach. Wiemy, co planuje rząd Tuska
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Edukacja i wychowanie
Resort edukacji przygotowuje szkoły na upały. Będą nowe przepisy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Sądy i trybunały
Czas na reformę. Rząd odkrywa karty w sprawie Sądu Najwyższego i neosędziów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki