Mieszkam na stałe w Polsce. Mam oszczędności ulokowane w zagranicznym banku. Wypłaca on odsetki od tych oszczędności i potrąca od nich podatek dochodowy. Czy takie dochody powinienem deklarować w polskim rocznym rozliczeniu PIT?
Potrącenie zagranicznego podatku dochodowego przez bank nie oznacza, że został on już rozliczony. Jeśli jest pan polskim rezydentem podatkowym, czyli mieszka w Polsce i tu ma pan swoje centrum interesów życiowych, to takie dochody i tak trzeba wykazać w zeznaniu rocznym PIT-38. Podlega pan bowiem tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Dochody kapitałowe podlegają zatem polskiemu podatkowi dochodowemu o stawce 19 proc. Nie znaczy to, że należy zapłacić podatek w tej wysokości. Zależnie od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem, w którym jest ulokowany bank, takie dochody mogą być odliczone od opodatkowania za granicą albo też kwota potrąconego podatku może być odliczona od podatku należnego w Polsce. Nie warto ukrywać takich dochodów. Praktyka pokazuje, że organy skarbowe są wyczulone na punkcie takich dochodów i sprawnie wymieniają informacje z bankami i władzami skarbowymi innych krajów UE oraz Szwajcarii.
Żona dostała z Ukrainy zasiłek z tytułu urodzenia dziecka, podobny do polskiego becikowego. Czy trzeba to wykazać we wspólnym oświadczeniu małżonków? Nie mamy dowodów uzyskania tego świadczenia. Mieszkamy w Polsce.
Choć ustawa o PIT zwalnia z podatku polskie becikowe, to dla takich świadczeń z zagranicy podobnych zwolnień nie ma. Taki przychód należy zatem traktować w kategorii „inne przychody" i uwzględnić w opisanym w ten sposób polu w formularzu PIT-37. Jeśli ukraiński urząd wypłacający świadczenia nie potrącił od tego becikowego podatku (a wydaje się to raczej mało prawdopodobne), to podlega ono w całości opodatkowaniu w Polsce. Małżonkowie mieszkają bowiem w naszym kraju i tu mają swoje centrum interesów życiowych, a więc podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie, kwota takiego zasiłku powinna być zsumowana z dochodami osiągniętymi w Polsce.
W ubiegłym roku uzyskałem dochody z różnych źródeł, w tym z własnej działalności gospodarczej objętej podatkiem liniowym, z etatu, ze sprzedaży papierów wartościowych i ze sprzedaży nieruchomości. Czy mogę wszystkie te dochody wykazać na jednym formularzu?