Doping na całe życie

Norwescy naukowcy udowodnili, że sterydy pozostają w mięśniach na długo, praktycznie na zawsze. Rodzi się więc pytanie, czy dopingowicze nie powinni być karani dożywotnio.

Aktualizacja: 14.06.2015 18:52 Publikacja: 12.06.2015 01:23

Justin Gatlin

Justin Gatlin

Foto: AFP

W maju na mityngu w Dausze Justin Gatlin pobił rekord życiowy na 100 m. Amerykanin pobiegł w czasie 9,74.  To dziewiąty wynik w historii w tej konkurencji, najlepszy od trzech lat. W czwartek w Rzymie jego czas był zaledwie o 0,01 gorszy. Niedawno na mityngu w Eugene 200 m pokonał w czasie 19,68, co jest 19. rezultatem w tabeli wszech czasów.

Gatlin przeżywa drugą młodość, choć ma 33 lata. W 2013 roku na mistrzostwach świata w Moskwie był drugi, na igrzyskach olimpijskich w Londynie trzeci. Wraca do formy sprzed lat, kiedy był najlepszy, zdobywał złoto w Atenach w 2004 roku. Jego sportowy życiorys ma jednak czarną dziurę. W latach 2006–2010 był zdyskwalifikowany za doping – brał sterydy anaboliczne. Nie była to pierwsza wpadka Amerykanina. W 2001 roku przyłapano go na stosowaniu amfetaminy. Miał ją podobno zażyć w lekarstwie na ADHD.

Odpokutował winy, jest czysty, dzisiejsze badania dają wynik negatywny, może startować i startuje, ale współczesna nauka każe inaczej spojrzeć na osiągnięcia Gatlina i zastanowić się nad tym, czy jednak nie za wcześnie dostał drugą szansę.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów