Stephen King w Polsce jest kobietą

Znajdzie się kilka bardzo dobrych powodów, dla których warto czytać nową powieść Anny Kańtoch „Czeluść” razem z jej wznowionym horrorem sprzed 12 lat – „Czarnem”.

Publikacja: 17.01.2025 16:02

Stephen King w Polsce jest kobietą

Foto: Mikołaj Starzyński

Gdyby ktoś pytał o polskiego Stephena Kinga, to jest on kobietą. Wszechstronną, która umie pisać kryminały, thrillery, horrory i fantastykę młodzieżową. To autorka solidna, nierozmieniającą się na drobne – co roku publikująca jedną dobrą powieść, dorzucając jeszcze czasem opowiadania rozrzucone w różnych antologiach. Gatunek potrafi podszyć sporą dawką prozy obyczajowej i psychologicznej. Nie boi się próbować nowych rzeczy i decydować na trudniejsze literacko rozwiązania. Lubią ją czytelnicy, dostaje nagrody (m.in. Zajdla, Żuławskiego i Wielkiego Kalibru). Jedyne, czego Annie Kańtoch brakuje, to ekranizacje, co mnie zdumiewa, zwłaszcza dziś, kiedy kino i streamingi łakną ciekawych kobiecych bohaterek.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Łukasz Pietrzak: Z narzędzi AI najbardziej skorzystają MŚP
Plus Minus
„Na smyczy Kremla. Donald Trump, Dmitrij Rybołowlew i oferta stulecia”: Haki na Trumpa
Plus Minus
„Kingdom Come: Deliverance II”: Wielka draka w czeskim średniowieczu
Plus Minus
„Co myślą i czują zwierzęta”: My i one wszystkie
Plus Minus
„3000 metrów nad ziemią”: Gibson bez pasji