Reportaże z niezwykłej historii

Biografie prymasa Stefana Wyszyńskiego, tropiciela nazistów Jana Sehna, bohaterki Solidarności Anny Walentynowicz, kryptologa łamiącego szyfr Enigmy Antoniego Pallutha oraz opowieść o śląskiej tożsamości – oto książki wyróżnione w pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego.

Publikacja: 05.11.2021 16:00

Logo Instytutu Pileckiego

Logo Instytutu Pileckiego

Foto: materiały prasowe

Ich autorzy powalczą w kategorii najlepszego reportażu historycznego, który opowiada o polskim doświadczeniu dwóch totalitaryzmów.

Wśród nominowanych reportażystów znalazła się Ewa K. Czaczkowska za książkę „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość". Dziennikarka opisuje w niej życie błogosławionego prymasa Stefana Wyszyńskiego – młodość spędzoną na Mazowszu, święcenia kapłańskie na Jasnej Górze, ukrywanie się przed gestapo, uwięzienie przez komunistów, aż po cuda dokonane za wstawiennictwem duchownego. Autorka wspomina też o przyjaźni, która łączyła prymasa z przyszłym papieżem Janem Pawłem II oraz o trudach kierowania Kościołem w komunistycznej Polsce. To trzecia książka Ewy K. Czaczkowskiej o Prymasie Tysiąclecia. Dziennikarka jest również autorką biografii siostry Faustyny Kowalskiej i księdza Jerzego Popiełuszki.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI Act. Jak przygotować się na zmiany?
Plus Minus
„Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie. Nowy świat na Marsie”: Mars równa się wolność
Plus Minus
„Abalone Go”: Kulki w wersji sumo
Plus Minus
„Krople”: Fabuła ograniczona do minimum
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Viva Tu”: Pogoda w czterech językach