Ważne jest dla nas budowanie więzi międzypokoleniowej i dzięki temu utrzymanie ciągłości tradycji. Owa „sztafeta pokoleń" odbywa się zarówno poprzez upamiętnianie kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego, jak i przez nieustanne upowszechnianie wartości, które tworzą powstańczy etos.
Staramy się podkreślać, że pamięć o Powstaniu Warszawskim to też swego rodzaju zobowiązanie, które przyjmują na siebie młodzi ludzie. Nie wystarczy raz w roku, 1 sierpnia o 17.00 przystanąć w Godzinę „W", odwiedzić Powązki i chwilę pomyśleć o tych, którzy zginęli w czasie tych tragicznych 63 dni. W takich momentach nie wystarczą zewnętrzne oznaki patriotyzmu. Pamięć i patriotyzm nas wszystkich zobowiązują do czegoś więcej.
Powstańcy warszawscy stanowią wspaniały przykład bohaterstwa w czasie wojny, ale również wielkiego zaangażowania i pracy na rzecz ojczyzny w czasie pokoju – powinniśmy od nich uczyć się odpowiedzialności, pracowitości i trudnego heroizmu, jakim jest działalność społeczna, praca dla dobra wspólnoty, wspieranie słabszych i potrzebujących czy reagowanie na krzywdę i niesprawiedliwość. Mało jest równie aktywnych środowisk – powstańcy angażują się w życie obywatelskie, we wspólnoty miejskie, pomoc charytatywną i dziesiątki innych inicjatyw. To jest etos, który chcemy przekazywać kolejnym pokoleniom wraz z pamięcią o bohaterstwie i poświęceniu żołnierzy, którzy ruszyli do walki 1 sierpnia 1944 roku.
Pragniemy przekonać wszystkich, a w szczególności młodzież, byśmy razem budowali świat, o jakim marzyli powstańcy, czyli taki, w którym stale obecne będą: wolność, miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym i sumienność. Działalność na rzecz innych, aktywność społeczna i obywatelska to formy korzystania z wolności, o którą walczyli powstańcy warszawscy, ale także po prostu nasz obowiązek.
Publikacja realizowana w ramach projektu