Wizyta Adama Michnika pod pomnikiem imiennika

Obsadzanie Aleksandra Puszkina w roli „przyjaciela Moskala" to absurd. W jego wierszach z łatwością rozpoznajemy wielkoruską, później sowiecką, a teraz putinowską imperialną butę.

Aktualizacja: 13.06.2015 18:57 Publikacja: 12.06.2015 01:21

Adam M. u stóp pomnika Adama M. stopy tym razem w sandałach

Adam M. u stóp pomnika Adama M. stopy tym razem w sandałach

Foto: PAP/Radek Pietruszka

W marcu 1968 roku młody Adam Michnik demonstrował umiłowanie wolności deptanej wówczas przez przedstawicieli „zbrodniczej organizacji działającej na szkodę Narodu Polskiego w interesie obcego mocarstwa". Młodszym wyjaśniam, że chodziło o zamknięcie inscenizacji „Dziadów" Adama Mickiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie przekształconej przez ówczesnych studentów w niesłuszną manifestację polsko-rosyjskiej nienawiści. Konkretnie chodziło o to, że student Michnik i inni nieracjonalni gówniarze (wtedy też istniał podział na Polskę racjonalną i tą gorszą) bili brawo po słowach:

Nie dziw, że nas tu przeklinają.

Wszak to już mija wiek,

Jak z Moskwy w Polskę nasyłają

Samych łajdaków stek.


A trzeba wiedzieć, że w dramacie ową mową nienawiści posługuje się rosyjski oficer, zwracając się do Aleksandra Bestużewa, późniejszego dowódcy moskiewskiego pułku rozpoczynającego powstanie dekabrystów. A co do owej zbrodniczej organizacji, która w 1968 roku prawidłowo zareagowała na niewłaściwą interpretację tradycyjnej przyjaźni polsko-radzieckiej, to mowa o Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Z tym że nie jestem pewien, czy już wtedy Adam Michnik tak ją określał, bo cytuję tu jego definicję z roku 1978, kiedy to „nasz Adaś" jako wykładowca Towarzystwa Kursów Naukowych przyjeżdżał z odczytami do Krakowa, a my, ówcześni studenci, broniliśmy go przed pobiciem przez milicjantów i esbeków.

Z góry więc przepraszam za ewentualny anachronizm, wszak różne bywały definicje Naszej Partii na różnych „etapach historycznego rozwoju", a także na etapach rozwoju samego bohatera. Zresztą później się okazało, że to nie żadni zdrajcy, tylko „ludzie honoru", bo tak wskazywała „mądrość kolejnego etapu", a może interesy rozdawcy mentalnych orderów.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów