Albo urlop zdrowotny, albo wypoczynkowy

Nauczyciel nie ma prawa do wakacji, jeśli cały rok kalendarzowy poświęcił na rekonwalescencję zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Ale czasem na ich cząstkę może liczyć osoba ucząca w placówce nieferyjnej

Publikacja: 21.07.2010 03:00

Albo urlop zdrowotny, albo wypoczynkowy

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Tak uważa Departament Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej w odpowiedzi na pytanie. I choć to stanowisko nie ma mocy wiążącej, jest zgodne z orzecznictwem Sądu Najwyższego i poglądami ekspertów.

[srodtytul]Jeden cel: regeneracja sił[/srodtytul]

Gdy nauczyciel korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia przez cały rok kalendarzowy, nie ma prawa ubiegać się o urlop wypoczynkowy za ten rok. Oba urlopy mają bowiem w rzeczywistości ten sam cel: regenerację sił nauczyciela. Dlatego nie może z nich korzystać w tym samym czasie. Skoro zatem przez cały rok kalendarzowy był na urlopie dla poratowania zdrowia, to skonsumował prawo do wypoczynku za ten rok.

Tak stwierdził [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 1988 r. (I PR 7/88).[/b]

Ta zasada dotyczy nauczycieli zarówno z placówek feryjnych, jak i nieferyjnych. Tylko że urlopy zdrowotne są często udzielane na cały rok szkolny, nie kalendarzowy, a te nie pokrywają się ze sobą. Szkolny trwa bowiem od 1 września jednego roku kalendarzowego do 31 sierpnia następnego. Co wtedy z urlopem wypoczynkowym?

[srodtytul]Proporcjonalny nie dla wszystkich[/srodtytul]

W takim wypadku nauczyciel z placówki feryjnej nie ma co liczyć na uzupełnienie wakacji. Na liście sytuacji, w których jest to konieczne, zawartej w art. 66 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=394FD6E3442443A5B2CF8971D37B7B28?id=182007]Karty nauczyciela[/link] (KN), nie znalazł się bowiem urlop zdrowotny. W myśl tego przepisu do ośmiu tygodni uzupełniającego urlopu wypoczynkowego należy się tylko wtedy, gdy nauczyciel nie wykorzystał go w okresie ferii szkolnych z powodu:

- niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną,

- urlopu macierzyńskiego,

- odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego.

Oznacza to również, że jeśli nauczyciel wróci do pracy w trakcie roku kalendarzowego, to ma prawo do wolnego w czasie ferii letnich i/lub zimowych (w zależności od tego, kiedy przystąpi do wykonywania obowiązków).

Inaczej jest z nauczycielem z placówki nieferyjnej, bo u niego nie ma odpowiednich uregulowań ani w KN, ani w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksie pracy[/link]. Jednak on ma prawo tylko do 35 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym (w placówkach feryjnych w okresie ferii zimowych i letnich).

Dlatego – zdaniem MEN – przysługuje mu wypoczynek w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w roku kalendarzowym, przez którego część przebywał na urlopie zdrowotnym.

Jeśli zatem np. ratuje zdrowie od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r., to za 2010 r. przysługuje mu 12 dni urlopu wypoczynkowego (4/12 x 35 dni = 11,66, po zaokrągleniu 12 dni).

ZOBACZ [b][link=http://www.rp.pl/artykul/509028.html]STANOWISKO DEPARTAMENTU STRATEGII MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ z 13 LIPCA 2010 r. W SPRAWIE NABYWANIA PRZEZ NAUCZYCIELA PRAWA DO URLOPU WYPOCZYNKOWEGO PODCZAS PRZECYWANIA NA URLOPIE ZDROWOTNYM[/link][/b]

Tak uważa Departament Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej w odpowiedzi na pytanie. I choć to stanowisko nie ma mocy wiążącej, jest zgodne z orzecznictwem Sądu Najwyższego i poglądami ekspertów.

[srodtytul]Jeden cel: regeneracja sił[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce