Dyrektor zapłaci, jeśli nie przedstawi protokołu z posiedzenia rady

Dyrektor szkoły musi na żądanie wydać kopię protokołu z posiedzenia rady pedagogicznej, nawet jeśli wcześniej udostępnił do wglądu oryginał – stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Publikacja: 15.10.2014 10:00

Dyrektor zapłaci, jeśli nie przedstawi protokołu z posiedzenia rady

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Była nauczycielka zwróciła się do dyrektor szkoły podstawowej o wydanie kserokopii protokołu posiedzenia rady pedagogicznej z sierpnia 2012 r., a w razie odmowy, o podanie podstawy prawnej decyzji.

W marcu ubiegłego roku, prowadząca szkołę poinformowała zainteresowaną zwykłym pismem, że zgodnie z obowiązującym regulaminem rady pedagogicznej, księga protokołów może być udostępniona na terenie szkoły wyłącznie jej nauczycielom oraz organom nadzorującym szkołę.

Kobieta z uprawnienia skorzystała podczas jednej z wizyt w szkole, jednak chciała mieć dla siebie treść dokumentu w formie fizycznej.

Dyrektor była nieugięta. Stwierdziła, że wnioskodawczyni dostała to, o co prosiła i nie zgłaszała żadnych uwag do takiego sposobu przedstawienia treści protokołu.

Była pracownica postanowiła zaskarżyć postępowanie dyrektor do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, zarzucając jej bezczynność w zakresie udostępnienia informacji publicznej oraz naruszenie Konstytucji RP. W skardze zawarła również wniosek o orzeczenie przez sąd, iż bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa. Kobieta wyjaśniła, że co prawda dyrektor wydała jej kserokopię po tym jak dowiedziała się o skardze, to jednak na jej udostępnienie czekała przez ponad szesnaście miesięcy. To zdaniem byłej nauczycielki zasługuje na wymierzenie dyrektor grzywny, przynajmniej w kwocie pięciu tysięcy złotych.

Zdaniem kobiety, dyrektor szkoły podstawowej jest zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej, natomiast jej żądanie dotyczy informacji o zadaniach przypisanych do podmiotu publicznego. Skarżąca podkreśliła, że Konstytucja gwarantuje obywatelom prawo dostępu do informacji publicznej o działalności osób sprawujących funkcję publiczną i o organach władzy. Była nauczycielka stanęła na stanowisku, że postępowanie osób wykonujących funkcje publiczne powinno cechować się uczciwością, przejrzystością, profesjonalizmem oraz zgodnością z interesem społecznym. Natomiast ocena tego ma szczególne znaczenie wychowawcze.

W odpowiedzi na skargę, dyrektor wyjaśniła, że mąż skarżącej wnioskował już o udostępnienie tego protokołu i na skutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego został mu udostępniony. Kobieta miała z pewnością szansę na zapoznanie się z nim w domu, gdyż dotychczas o wszelkie informacje z zakresu funkcjonowania szkoły, występuje razem ze swym mężem.

Na rozprawie była nauczycielka wyraziła pogląd, że udostępnienia informacji przez dyrektor, dopiero po wniesieniu skargi było jej celowym działaniem. Utrudnienia w dostępie do dokumentacji szkolnej miały już miejsce w czasie prowadzonego procesu przed sądem pracy. Zdaniem kobiety, w sprawie nie ma również znaczenia zarzut, że mąż otrzymał już wcześniej protokół, gdyż to ona sama ma również prawo do takiego żądania.

Z argumentacją kobiety zgodził się WSA, który 26 września 2014 roku orzekł bezczynność w zakresie udostępnienia protokołu z posiedzenia rady pedagogicznej i stwierdził, że miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa. Wymierzył również organowi grzywnę w wysokości pięciuset złotych.

Zdaniem sądu, dyrektor szkoły publicznej jest organem władzy publicznej, obowiązanym do udzielania informacji publicznych,gdyż przysługuje mu władztwo zakładowe, będące częścią władztwa państwowego, przekazanego w drodze ustawy o systemie oświaty. Natomiast podlegająca mu rada pedagogiczna jest kolegialnym organem szkoły lub placówki w zakresie realizacji jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki. Do jej kompetencji należy m.in. zatwierdzanie planów pracy szkoły lub placówki, podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów oraz ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki.

WSA podkreślił, że posiedzenia rad pedagogicznych stanowią ważny element w działalności szkoły w zakresie realizacji ustawowych zadań, a protokoły z tych posiedzeń niewątpliwie stanowią dane publiczne, o których mowa w ustawie o dostępie do informacji publicznych.

Sąd na koniec poinformował dyrektor, iż zarzut udostępnienia wcześniej treści protokołu w placówce, nie ma w sprawie żadnego znaczenia. Podmiot zobowiązany jest związany treścią wniosku i nie może dokonywać zmiany tej treści. To wnioskodawca określa sposób i formę udostępnienia informacji i tylko on jest uprawniony do modyfikacji wniosku. Ewentualnie, w razie niesprecyzowania we wniosku formy udostępnienia, podmiot zobowiązany może zaproponować wnioskodawcy formę (II SAB/Łd 102/14).

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje na niego skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Była nauczycielka zwróciła się do dyrektor szkoły podstawowej o wydanie kserokopii protokołu posiedzenia rady pedagogicznej z sierpnia 2012 r., a w razie odmowy, o podanie podstawy prawnej decyzji.

W marcu ubiegłego roku, prowadząca szkołę poinformowała zainteresowaną zwykłym pismem, że zgodnie z obowiązującym regulaminem rady pedagogicznej, księga protokołów może być udostępniona na terenie szkoły wyłącznie jej nauczycielom oraz organom nadzorującym szkołę.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce