Opodatkowanie gruntów zarządzanych przez Lasy Państwowe, nad którymi przebiegają linie energetyczne, wiąże się z wieloma wątpliwościami. Niejasne jest nie tylko to, kto jest podatnikiem, lecz również to, jaki podatek w ogóle zastosować.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 oraz art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatkiem od nieruchomości opodatkowane są wszystkie grunty, z wyjątkiem użytków rolnych i lasów (te opodatkowane są odpowiednio podatkiem rolnym lub leśnym), chyba że są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej (wówczas „wracamy" do opodatkowania podatkiem od nieruchomości). Aby opodatkować dany grunt podatkiem od nieruchomości, trzeba najpierw ustalić, czy nie podlega on opodatkowaniu podatkiem rolnym lub leśnym. Stanie się tak, jeśli grunty zostały sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy. Chyba są zajęte na wykonywanie innej działalności niż działalność leśna określona w ustawie o lasach. Wówczas podlegają one opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Im dalej w las...
W praktyce wątpliwości budzi pytanie, jak określić fakt „zajęcia" gruntu na działalność gospodarczą. Czy samo wydzierżawienie lasu, ustanowienie służebności przesyłu lub nawet bezumowne korzystanie z gruntu przez przedsiębiorcę energetycznego oznacza, że jest on „zajęty" na potrzeby działalności gospodarczej, a w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości? Przyjęcie takiego stanowiska prowadziłoby do sytuacji, gdzie grunt, na którym nadal prowadzona jest działalność leśna (np. w zakresie gospodarowania zwierzyną), podlegałby opodatkowaniu wyższym podatkiem, tj. podatkiem od nieruchomości.
Według jednego z poglądów prezentowanych w orzecznictwie, „zajęcie" gruntu oznacza, że są na nim wykonywane czynności rzeczywiście składające się na prowadzenie działalności gospodarczej. Czynności te muszą być wykonywane w sposób trwały i tak, że w zasadzie wykluczają prowadzenie działalności leśnej. Jeżeli natomiast wydzierżawiony las jest w posiadaniu przedsiębiorcy i nad gruntem przebiegają linie energetyczne, ale w dalszym ciągu prowadzona jest na nim produkcja leśna (lub prowadzenie takiej działalności jest możliwe), to nie ma podstaw do opodatkowania tego gruntu podatkiem od nieruchomości, powinien on nadal podlegać opodatkowaniu podatkiem leśnym. Można też się spotkać z poglądem odmiennym, mówiącym, że aby uznać dany grunt za zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej i w konsekwencji opodatkowany podatkiem od nieruchomości, to sposób jego wykorzystania przez przedsiębiorcę nie musi wcale wykluczać możliwości prowadzenia na tym gruncie działalności leśnej.
W praktyce bywa różnie
Temat opodatkowania gruntów pod liniami energetycznymi jest przedmiotem niejednolitej linii orzeczniczej. Pomiędzy sądami nie ma zgodności, czy i kiedy działalność gospodarcza wyklucza działalność leśną. W konsekwencji, w podobnych stanach faktycznych zapadają różne orzeczenia – jednym razem, że grunty pod liniami podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, innym razem, że podatkiem rolnym.