Dwóch Uzbeków, 46-latek i 30-latek, oraz 39-letni Kirgiz są oskarżeni o planowanie aktu terrorystycznego. Jeden pochodzi z Samarkandy, tego samego miasta co Akiłow, który odsiaduje już karę za zamach w Sztokholmie.
46-latek od 2008 r. posiada szwedzki numer identyfikacyjny i nie wiadomo, kiedy przyjechał do Szwecji. Zmienił imię i nazwisko na szwedzkie. Wiadomo jednak, że się często przeprowadzał. Od 2014 r. aż sześciokrotnie. Z decyzji o aresztowaniu wynika, że mężczyzna miał planować akcję terrorystyczną od stycznia ubiegłego roku, co wskazuje na dłuższy okres przygotowań niż u innych podejrzanych.
Kirgiz nie ubiegał się o azyl w Szwecji i jego nazwisko nie zostało zarejestrowane w systemie Urzędu Migracji. Dzielił mieszkanie z trzema innymi zatrzymanymi z powodu podejrzeń przestępstwa terrorystycznego. 39-letni Uzbek starał się o prawo pobytu w Szwecji od 2013 r. i o azyl. Jego brat powiedział, że borykał sie z problemami w kraju ze względów religijnych. Rok temu został skazany warunkowo i otrzymał karę grzywny za to, że usiłował zdobyć telefon, posługując się sfałszowanym dokumentem tożsamości.
Policja Bezpieczeństwa śledziła mężczyzn i podsłuchiwała ich rozmowy przez wiele miesięcy w kilku miejscach, zanim podejrzanych zatrzymano. Kiedy zostali schwytani w końcu kwietnia ubiegłego roku, nic nie świadczyło o tym, że planowali zamach w najbliższym czasie. Mężczyźni mieli dostęp do kilku lokali, w których przechowywali chemikalia, wyposażenie wojskowe i bagnety. Jeden z podejrzanych, 46-latek, zeznawał w sztokholmskim sądzie rejonowym, że dostał chemikalia ze sklepu, który zbankrutował, prawie za darmo. Miał otrzymać dwa kanistry kwasu siarkowego o łącznej pojemności 100 l, z których przy rewizji znaleziono jeden, 14 pojemników podchlorynu wapnia, i cztery wodorotlenku potasu. Podczas obławy policja skonfiskowała też pusty kanister po wodzie utlenionej.
Proces Uzbeków i Kirgiza się przeciąga, bo oskarżeni mają też mnóstwo zastrzeżeń do tłumaczenia na szwedzki ich wcześniejszych zeznań. Jeden twierdzi, że nie chodzi tu tylko o kilka drobnych błędów, ale aż 30 istotnych. Prosi prokuratora, by zwrócił uwagę na niektóre akapity akt postępowania przygotowawczego.