Prof. Piotr Solarz: MBA – nierozwiązany problem

Nieprawidłowości związane z prowadzonymi przez różne ośrodki akademickie w Polsce -wyższe uczelnie zarówno prywatne jak i publiczne – studiami podyplomowymi MBA – Master of Business Administration związane były głownie z aferą wokół Collegium Humanum.

Publikacja: 07.01.2025 11:50

MBA został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku jako dwuletni kurs podyplomowy.

MBA został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku jako dwuletni kurs podyplomowy.

Foto: AdobeStock

Opisywana afera jak również wspomniane nieprawidłowości (Rzeczpospolita z 19.04.2025 „Kwalifikacje czy dyplom” ) pokazały problem, który wymagał pilnej nowelizacji ustawy prawo o szkolnictwie wyższym . Jednak jak dotąd do zmian w postaci nowych reguł prawnych w zakresie studiów MBA nie doszło a studia MBA straciły na jakości i prestiżu stając się w Polsce jedynie formalnym potwierdzeniem wymaganych kwalifikacji potrzebnych do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa, choć niektóre uczelnie wyższe nad starają zachować prestiż i odpowiednią jakość. Tymczasem studia MBA i ich dyplom w państwach anglosaskich związany jest z ciężką i żmudną pracą której uwieńczeniem jest dyplom MBA i prestiż z niego płynący jak również zdobyte know how oraz sieć kontaktów. Dzięki temu absolwenci MBA cieszą się poważaniem oraz wysokim statusem społecznym i zawodowym. Odmiennie niż w Polsce gdzie studia MBA kojarzone są jako błyskawiczna droga do pseudo kariery we wspomnianych spółkach Skarbu Państwa. W ten sposób – przepraszając za uogólnienie studia MBA nie kojarzą się z wysiłkiem, pracą czy studiowaniem i prestiżem a błyskawiczną furtką do pseudo kariery na która jak się okazało jest przyzwolenie społeczne i polityczne. W ten sposób świadomy lub nie Polska naraziła się na być może międzynarodowy arbitraż , który odbierze nam prawo do posługiwania się przyjęty przez Polskę nazewnictwem MBA oraz standardami z tego wynikającymi.

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Prawne
Marek Isański: Praworządność po polsku, czyli okradanie z podarowanego majątku
Opinie Prawne
Gruszczyński, Menkes: Cła, sankcje, negocjacje. Jak Donald Trump rozgrywa świat?
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Jak wyrzucić (nie)sędziów
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Wniosek Święczkowskiego, czyli zamach na zdrowy rozsądek
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: PKW, czyli prawo kreatywnie wykładane