Reklama
Rozwiń

Piotr Solarz

Autonomia uczelni jest ważna. Co jednak, gdy uczelniane wybory budzą wątpliwości?

Autonomia uczelni to pojęcie, które odnosi się do wielu obszarów działalności szkół wyższych w Polsce i które określa obecna ustawa o szkolnictwie wyższym z 2018 roku z późniejszymi zmianami.

Sukces polskiego geografa prof. Marka Więckowskiego

Prof. Marek Więckowski został wybrany wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Unii Geografów. Od czasów profesora Eugeniusza Romera to największy sukces polskiego geografa w naukowym środowisku międzynarodowym.

Piotr Solarz: Studia MBA potrzebują rewolucji

Ze względu na brak norm programowych trudno jest jednoznacznie ocenić jakość programów MBA. Po aferze Collegium Humanum państwo powinno narzucić uczelniom specjalne ograniczenia i wymogi związane z interesem publicznym w postaci nowych reguł prawnych przywracających np. minima kadrowe.

Polscy fizycy w gronie najlepszych naukowców z całego świata

Uniwersytet Stanforda zaktualizował listę najczęściej cytowanych naukowców z całego świata na której znaleźli się polscy fizycy.

Piotr Solarz: „Nasz” rektor. Czy upolityczniona Akademia Piotrkowska jest poligonem doświadczalnym PiS?

Kim jest dr hab. Dariusz Rogut, że nie pełniąc wcześniej żadnego kierowniczego stanowiska na uczelniach, został wybrany na pierwszego rektora nowo powołanej uczelni arbitralną decyzją ministra Przemysława Czarnka?

Piotr Solarz: Mężczyzna, domniemany winny

Przyjęte w Hiszpanii rozwiązanie, które zapewnia szczególną ochronę jedynie kobietom, jest ewidentnym przykładem dyskryminacji ze względu na płeć.

Studia coraz mniej warte

Wyższe wykształcenie nie daje już dziś prestiżu i awansu, a na rynku pracy ma wartość dawnej matury – pisze politolog.

Krajobraz po reformie

Mamy w polskim środowisku akademickim jawne patologie, które nikogo nie szokują. Mało tego, ludzie nauki zdają się być z nich wręcz zadowolone – pisze publicysta i politolog.

Punkty zastąpiły prawdę

Potrzebna jest weryfikacja listy czasopism i wydawnictw naukowych. Sensowny byłby restart całego systemu – pisze politolog.

Studia potiomkinowskie. Jak się kończy traktowanie uczelni jak biznesu

Traktowanie uczelni jak biznesu prowadzi do niebezpiecznych absurdów, na czym tracą i studenci, i państwo – pisze politolog.