Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, podające, że skupia ok. 3,5 tys. sędziów, czyli ponad 30 proc. całej sędziowskiej populacji, kwestionuje legalność objęcia funkcji głowy państwa przez Andrzeja Dudę. Przynajmniej tak można wywnioskować z opublikowanego komunikatu stowarzyszenia. Piszą oni: 3 sierpnia 2020 r. powołana nielegalnie przez prezydenta Andrzeja Dudę w skrajnie upolitycznionym procesie nominacyjnym Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych podjęła nieważną uchwałę w sprawie ważności wyboru prezydenta Andrzeja Dudy na kolejną kadencję (...). Wobec nieważności dzisiejszej „uchwały" nie doszło do stwierdzenia ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej przez Sąd Najwyższy, co jest wymagane przez art. 129 ust. 1 Konstytucji RP.
Czytaj także:
Iustitia kwestionuje uchwałę SN. Szybka reakcja sędziego Radzika
Nic nie wiadomo o zasadach tworzenia takich komunikatów i oświadczeń. Czy ich treść jest konsultowana kolegialnie, czy może zarząd sędziów upoważniony do reprezentowania wszystkich członków stowarzyszenia ma tu dowolność? Głos zabrany po uchwale SN, która orzekła ważność wyborów, jest w każdym razie bardzo stanowczy.
Jeżeli sędziowie traktują go poważnie, to przynajmniej część z nich po zaprzysiężeniu w czwartek nie powinna honorować żadnych decyzji Andrzeja Dudy, bo będą nielegalne. Chodzi tu m.in. o podpisywane ustawy, umowy międzynarodowe czy nominacje sędziowskie, generalskie itp.