Janusz Długopolski: Stosunek pracy - nabrzmiały problem adwokatury

Mecenas Waldemar Gontarski w wydaniu Rzeczpospolitej z dnia 3 lutego 2021 r. odniósł się w swej wypowiedzi do szczególnie kontrowersyjnego, a zarazem wciąż aktualnego problemu związanego z wykonywaniem zawodu adwokata, jakim jest zniesienia ustawowego zakazu stosunku pracy.

Publikacja: 10.02.2021 14:38

Adwokaci chcą pracować na etatach

Adwokaci chcą pracować na etatach

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Powyższa wypowiedź, przecząca możliwości nawiązywania stosunku pracy przez adwokatów, nacechowana jest wielkim pozytywnym zaangażowaniem o niezależność adwokatury, o jej siłę i zaufanie do tego zawodu. Sam autor wywodzi swe stanowisko z europejskich „tradycji prawnych”. Z przedstawioną w jego wypowiedzi argumentacją nie sposób się nie zgodzić i nie uszanować tego zdania. Nie można jednak pominąć braku pełnej analizy wszystkich okoliczności, koniecznych do racjonalnego zajęcia stanowiska.

Czytaj też:

Adwokacie, chcesz umowy o pracę, zmień zawód

Nie manipulujmy orzecznictwem luksemburskim. Replika

W okresie socjalizmu pracowaliśmy w Zespołach Adwokackich, obsługując jedynie klientów indywidualnych, a mimo tego dla wszystkich adwokatów zajęcia i środków utrzymania wystarczało. Problem zatem wykonywania zawodu w dodatkowej formie stosunku pracy nie istniał. Dziś sytuacja jest diametralnie odmienna, tak pod względem liczby adwokatów i radców prawnych, jak i ilości i rodzaju klientów oraz form wykonywania zawodu. Podział na adwokatów pracujących na umowę o pracę i umowę zlecenie zależy od rodzaju i potrzeb klienta. Osoby prawne chcą zawierać umowy o pracę z uwagi na gwarancje pełnej i stałej obsługi. Odmiennie zaś osoby fizyczne incydentalnie poszukujące pomocy prawnej.

Obecnie bardzo wielu adwokatów, nie tylko tych młodych, dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową ma rzeczywiste problemy egzystencjalne, upokarzające ich i obniżające prestiż zawodu. Właśnie to stanowi o genezie powyższego problemu i pilnej potrzebie jego rozwiązania.

           

W moim przekonaniu o sile i godnej tradycji zawodu adwokata nie stanowi rodzaj stosunku prawnego jego wykonywania - umowa o prace czy zlecenie, lecz głównie sposób jego wykonywania, zgodny z zasadami etyki adwokackiej. To właśnie te zasady stanowią nasz punkt odniesienia dla zachowania niezależności i pozycji społecznej adwokatury. Z tej też przyczyny uznanie możliwości wykonywania zawodu adwokata w ramach stosunku pracy nie uznałbym za pogardę dla europejskich „tradycji prawnych” lecz nową formę jej kształtowania.

Adw. Janusz Długopolski

Opinie Prawne
Mariusz Ulman: Co zrobić z neosędziami, czyli jednak muchomorki, słoneczka i żabki
Opinie Prawne
Paweł Rochowicz: Sezon partnerstwa fiskusa z podatnikiem to sezon wyborczy
Opinie Prawne
Pietryga: Tusk nie zatrzyma globalizacji, ale Chińczyków i Turków zatrzymać może
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Sztab Rafała Trzaskowskiego wszedł na minę
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Tę opinię rzecznika TSUE Adam Bodnar musi uważnie przeczytać