Aleksandra Horbatowska: TSUE nie wspiera unieważniania umów frankowych

Kolejne orzeczenie Trybunału w Luksemburgu w sprawie C-19/20 polskiego pytania „frankowego” wzbudziło nie mniejsze emocje niż słynny, pierwszy polski wyrok w sprawie Dziubak. „Frankowicze” uznali go za pełen sukces, a mimo to akcje banków poszybowały w górę. Przyjrzyjmy się zatem na tle jednego z rozstrzygniętych pytań, czy rzeczywiście wyrok ten wspiera trend unieważniania umów w krajowym orzecznictwie.

Publikacja: 10.05.2021 11:59

TSUE

TSUE

Foto: Adobe Stock

Jedno z zagadnień przedstawionych TSUE dotyczyło tego, czy można usunąć wyłącznie element warunku uznany za nieuczciwy (abuzywny), przy pozostawieniu w mocy całej reszty. Na tak postawione pytanie TSUE udzielił odpowiedzi pozytywnej - sąd krajowy może usunąć jedynie nieuczciwy element warunku (pkt. 80). Jest to zresztą zgodne z nadrzędnym celem prawa europejskiego w tym zakresie, tj. żeby z umowy usuwać tylko to co jest nieuczciwe, pozostawiając resztę bez zmian. Z wyroku płyną przy tym jedynie dwa wymogi, które muszą być spełnione, aby taki zabieg był dopuszczalny: każda część postanowienia powinna się nadawać do indywidualnej kontroli pod kątem jej nieuczciwego charakteru, a nadto usunięcie jednego elementu nie doprowadzi do zmiany istoty pozostałej części postanowienia.

Pozostało 89% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Prawne
Tomasz Siemiątkowski: Szkodliwa nadregulacja w sprawie cyberbezpieczeństwa
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Czy wolne w Wigilię ma sens? Biznes wcale nie musi na tym stracić
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Awantura o składki. Dlaczego Janusz zapłaci, a Johanes już nie?
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Trzy wnioski po rządowych zmianach składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Rząd wypuszcza więźniów. Czy to rozsądne?