Europejski Trybunał Praw Człowieka (Trybunał) zakomunikował rządowi RP najpierw w czerwcu 2010 r. sprawę Gokalp przeciwko Polsce (skarga nr 37286/09), a następnie w marcu 2011 r. kolejne skargi dotyczące tego samego stanu faktycznego (Giraldo przeciwko Polsce oraz Naranjo przeciwko Polsce).
Fakty
Przeciwko skarżącym prowadzone jest postępowanie karne dotyczące przemytu do Polski ponad tony kokainy z Kolumbii. Postawienie zarzutów w tej sprawie poprzedzone zostało wspólną akcją operacyjną ABW, amerykańskiej agencji antynarkotykowej (DEA) i kolumbijskiej policji.
Do przemytu miało dojść na przełomie stycznia i lutego 2009 r. W lutym 2009 r. skarżący zostali zatrzymani na Okęciu. W lipcu 2009 r. Departament Sprawiedliwości USA wystąpił do polskich władz o ich wydanie USA w związku z prowadzonym przeciwko nim postępowaniem karnym przed Federalnym Sądem w Michigan. Wniosek o ekstradycję dotyczył zarzutów nielegalnego przywozu znacznej ilości narkotyków, przygotowania do ich wprowadzenia do obrotu oraz prania brudnych pieniędzy.
We wrześniu 2009 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wyraził zgodę na ekstradycję. W listopadzie 2009 r. stołeczny Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy to postanowienie. Decyzja o ekstradycji należy obecnie do ministra sprawiedliwości.
Atilla Gokalp jako pierwszy z oskarżonych złożył skargę do Trybunału.