Obrót udziałami oraz akcjami spółek kapitałowych posiadających majątek w postaci nieruchomości stanowi znaczny udział na rynku transakcji finansowych.
Wybierając tę formę inwestycji w nieruchomości, należy prześledzić dokładnie przepisy o VAT. Wynika z nich bowiem, że transakcje te mogą podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.
W szczególności dotyczy to tzw. spółek holdingowych oraz celowych spółek obiektowych służących do przygotowania konkretnej inwestycji na nieruchomości, a następnie sprzedaży jej w sposób pośredni, to jest poprzez zbycie udziałów lub akcji spółki.
Kiedy wchodzi w grę działalność
Co do zasady zbywanie udziałów, akcji lub innych praw udziałowych nie stanowi działalności gospodarczej objętej VAT, co wielokrotnie podkreślał Europejski Trybunał Sprawiedliwości w swoich orzeczeniach (sprawa C-155/95 Wellcome Trust Ltd., sprawa C-60/90 Polysar Investments Netherlands BV).
Wyjątkiem są sytuacje, w których zbywca udziałów lub akcji wykonuje na rzecz tej spółki inne świadczenia opodatkowane VAT, które bez posiadania udziałów nie byłyby wykonywane. W wyroku w sprawie C-29/08 AB SKF Trybunał orzekł, że sprzedaż udziałów w spółce córce, dla której spółka matka świadczyła usługi o charakterze zarządczym, administracyjnym, księgowym i handlowym opodatkowane VAT, powinna być także uznana za czynność objętą VAT. W tym przypadku posiadanie udziałów w spółce córce stanowi bowiem bezpośrednią, stałą i niezbędną kontynuację podlegającej opodatkowaniu VAT działalności spółki matki.