„Niedopuszczalna instrumentalizacja prawa. Takie działanie będące odpowiedzią na bieżące i politycznie motywowane zapotrzebowanie jest niezgodne z istotą rządów prawa” – w taki sposób prof. Marek Safjan, sędzia unijnego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) ocenia projekt zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – i dodaje: „Pomysł dotyczący zmiany liczby sędziów w pełnych składach TK to niedopuszczalna instrumentalizacja prawa, która na pewno narusza art. 2 konstytucji”. Argumentuje: „Żadne państwo UE nie działa w izolacji i w każdym obywatele UE muszą mieć gwarancje przestrzegania praw wynikających z prawa UE, a przede wszystkim muszą mieć zapewnioną efektywną ochronę przed niezależnym i bezstronnym sądem”.
Czytaj więcej
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła Marszałek Sejmu krytyczną opinię do poselskiego projektu zmian w ustawie o organizacji i trybie postępowania przed TK zmieniającego kworum niezbędne do rozpoznania sprawy w pełnym składzie TK oraz do zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK.
Nowelizacja ustawy o TK jako przeciwdziałanie bezprawiu UE
Zmiana ustawy o TK przywraca przepisy sprzed 2015 r., gdy pełny skład liczył nie 11 sędziów, jak jest teraz, tylko 9 sędziów. Wtedy chodziło o to, aby choroba sędziego, urlop albo wyłączenie sędziego ze sprawy nie blokowało orzekania. Nowelizacja ta powinna umożliwić w pierwszej kolejności rozpoznanie wniosku prezydenta w sprawie kontroli prewencyjnej projektu noweli ustawy o SN, która ma odblokować środki unijne z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
W gruncie rzeczy nowelizacja ustawy o TK jest próbą przeciwdziałania bezprawiu instytucji UE dotyczącego procedowania przedstawionego przez Polskę (3 maja 2021 r.) KPO (fundusz na odbudowę gospodarki po covidzie)
Na czym polega bezprawie Komisji Europejskiej
Zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) 2021/241, Komisja Europejska miała dwie możliwości, jeśli nie chciała narazić się na zarzut bezprawności: