19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 08:04 Publikacja: 07.11.2022 07:25
Foto: AdobeStock
Wprzestrzeni publicznej pojawiały się głosy poddające w wątpliwość, czy rozpoczęcie uporządkowanej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. faktycznie skutkuje umorzeniem postępowań zabezpieczających i zakazem ustanawiania nowych w tzw. procesach frankowych. Do rozważenia jest zatem kwestia czy sądy mogą aktualnie ustanawiać zabezpieczenia polegające na wstrzymaniu obowiązku zapłaty raty kredytu do czasu zakończenia procesu, w którym kredytobiorcy kwestionują ważność umowy kredytu frankowego i co się dzieje z tymi już ustanowionymi.
Można się zastanawiać, na ile raport ministra sprawiedliwości Adama Bodnara to wewnętrzne porachunki w skonfliktowanej instytucji. Ale dobrze, że powstał. To na pewno mocny argument za tym, by wreszcie odpolitycznić prokuraturę.
Jeśli jedną ręką władza zamierza dobić sądownictwo weryfikacją statusu jednej trzeciej sędziów z powodu wadliwego procesu powołania, a drugą macha na pociągnięcie do odpowiedzialności osoby podejrzewanej o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, to chyba coś jest nie tak.
Negowanie pojęcia alienacji rodzicielskiej jako utrudniającego zwalczanie przemocy wobec kobiet może skutkować wzrostem fałszywych oskarżeń o przemoc pod adresem mężczyzn, którzy są faktycznie od dzieci alienowani.
Inwestorzy zainteresowani międzynarodowymi akwizycjami muszą liczyć się z ryzykiem, że deklarowana przez administrację Joe Bidena polityka „małego podwórka za wysokim ogrodzeniem” odchodzi do przeszłości. Czeka nas prawne pole minowe.
„Władza sama siebie zmarnowała, z uporem działając wbrew społeczeństwu”. O tym cytacie z Jasienicy powinni pamiętać dziś polscy politycy, pogłębiający chaos prawny jaki panuje w kraju.
Mimo że sąd zawiesił obowiązek spłacania rat kredytu frankowego, to bank i tak podejmuje próby windykowania niezapłaconych rat. Klienci Getin Noble Banku alarmują.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeprowadził rozprawę w sprawie „Myszak”. Dotyczy możliwości wstrzymywania spłat rat bankowi w upadłości.
Postępowanie z powództwa kredytobiorcy o ustalenie nieważności umowy kredytu przeciw bankowi w upadłości, może być kontynuowane z chwilą ustalenia osoby syndyka.
Trybunał Konstytucyjny ma orzec, czy wydatki syndyka na restrukturyzację banku mogą pochodzić z masy upadłości i zmniejszać szanse na zaspokojenie wierzycieli.
Przy braku przepisów ustawowych, gwarantujących niezależność organu decydującego o restrukturyzacji banku, w tym przypadku BFG, do samego BFG należało przyjęcie i opublikowanie regulacji gwarantujących niezależność i brak konfliktu interesów przy podejmowaniu takiej decyzji.
Operacja restrukturyzacji Getin Noble Banku okazała się sukcesem. Ale wyłożone tu 10,3 mld zł przez banki, a więc ich klientów, jest nie do odzyskania.
Klienci firmy wywodzącej się z grupy Leszka Czarneckiego stali się narzędziem w sporze między państwową a prywatną instytucją. Płacą raty, ale dostają wezwania od windykatora. Może ich być kilka tysięcy. „Patowa sytuacja”. „Zawiadomcie prokuraturę”.
Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, czy kredytobiorcy Getin Noble Banku mogą dochodzić unieważnienia umów przed sądem cywilnym, czy mają czekać latami na wynik postępowania upadłościowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas