Aktualizacja: 20.04.2025 20:55 Publikacja: 19.05.2022 18:03
Foto: Adobe Stock
Owszem, minister sprawiedliwości raz na kilka miesięcy wyciąga z szuflady ten sam projekt ustawy „spłaszczającej” strukturę sądów, nabierając niektóre media na świeżość reformatorskich planów. I tak już od lat. Ale przeciętny Kowalski wychodzący z sądu po kilku latach czekania na wyrok ma ugruntowany pogląd i na miraż reformatorskich planów już nie tak łatwo go nabrać.
Problem w tym, że może być gorzej. Dziś wypaczeniem wymiaru sprawiedliwości jest wzrost spraw odbywających się zdalnie z ograniczonym udziałem podsądnych, co miało być antidotum na covidową zapaść w sądach. Na to nakłada się jeszcze systemowa niewydolność przy rozwiązywaniu niektórych rodzajów spraw, jak np. frankowych. Niewydolność ta widoczna jest zwłaszcza w dużych ośrodkach. Dlaczego mimo sygnałów i postulatów nie zrobiono nic, aby to zmienić? Zbigniew Ziobro chętnie powołuje się na rozwiązania zagraniczne, np. z Niemiec. Nie wiadomo, dlaczego nie spojrzał na Hiszpanię, gdzie problem z frankowymi kredytami był nawet poważniejszy niż u nas, aż w końcu rząd zdecydował się na powołanie wyspecjalizowanego sądu dla takich spraw. Piszę o tym dlatego, bo perspektywa rozwiązywania sporów finansowych wygląda marnie. Za chwilę do dziesiątek tysięcy pozwów frankowiczów, dołączą pozwy złotówkowiczów. Kancelarie prawne już zbierają argumenty prawne, aby pozywać sektor bankowy w tym zakresie.
Projekt lansowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości nie zapewnia sprawiedliwych rozliczeń z osobami sprzeniewie...
Gdy fiskus będzie miał wątpliwości, powinien je rozstrzygać na korzyść podatnika. Taka zapowiedź pojawia się nie...
Łączenie przez Donalda Tuska patriotyzmu ekonomicznego ze zmierzchem globalizacji jest błędne, ponieważ jedno ni...
Konsekwencją zamieszania wokół debaty prezydenckiej w Końskich może być nie tylko protest wyborczy, ale również...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Upowszechnienie się w Polsce koncepcji „nieistniejącego wyroku” może wywołać nieprawdopodobny chaos w wymiarze s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas