Aktualizacja: 02.11.2016 01:00 Publikacja: 02.11.2016 01:00
Zbigniew Pawlak
Foto: materiały prasowe
W przededniu XI Krajowego Zjazdu Radców Prawnych pochylamy się nad dokonaniami upływającej kadencji (dawniej – „zdajemy sprawozdanie"). Oczywiście podkreślamy to, co się udało, i bagatelizujemy, a co najmniej relatywizujemy to, co nie wyszło (dawniej – „obok wzlotów bywały upadki, ale niczego nie zamierzamy ukrywać" albo – jak powiada klasyk – „w naszym sprawozdaniu oddajemy obiektywnie plusy dodatnie i plusy ujemne").
Może by więc tak... Powiada ustawodawca w kodeksie cywilnym, że należytą staranność dłużnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się, uwzględniając zawodowy charakter tej działalności. Reguła to oczywista dla każdego prawnika. Chociaż tzw. zwykły zjadacz chleba może poprosić o jej przetłumaczenie z prawniczego na nasze. Voila! – od fachowca wymaga się więcej. Wiedzą o tym także lekarze, inżynierowie i cała ogromna plejada zawodowców. Wydawałoby się zatem, że wiedzą o tym wszyscy, niezależnie od zdolności do czytania ze zrozumieniem tekstów aktów prawnych. Aliści w dzisiejszych czasach, w których drogowskazem do zaspokojenia osobistych pragnień, ambicji i aspiracji jest (bywa?) nadużywane magiczne słowo „deregulacja", okazuje się, że tę normatywną oczywistość trzeba co rusz przypominać i mozolnie tłumaczyć różnej maści reformatorom. Zwłaszcza tym, którzy głoszą przesłanie dotychczas przyświecające sportowcom. Citius, altius, fortius! Szybciej (bo, jak nie teraz, to kiedy), wyżej (bo czasy nowe, ale za wieszczem „tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga"), silniej (bo, jak nie my, to kto?).
W kwestii cyberbezpieczeństwa jesteśmy świadkami próby legitymizacji kontrowersyjnych instytucji prawnych rzekomymi wymogami unijnymi. To przykład tzw. goldplatingu – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Na wprowadzenie wolnej Wigilii w tym roku jest już za późno. Posłowie zbyt długo zwlekali z inicjatywą, a forsowanie jej na ostatnią chwilę może przynieść więcej szkód niż korzyści. Ale nie oznacza to jednak, że o wolnej Wigilii nie należy rozmawiać, szczególnie że lata 90. już dawno szczęśliwie za nami, a dziś liczy się tzw. work-life balance.
Jak taki Janusz założy spółkę Kawa Latte sp. z o.o., w której będzie jedynym wspólnikiem, to zapłaci składkę zdrowotną. A jak jakiś Johanes ma w Berlinie spółkę Latte-Kaffee GmbH i ona założy spółkę w Warszawie, to nie zapłaci składki zdrowotnej. Dlaczego z tego powodu żadnego wzmożenia wśród naukowców i działaczy nie ma?
Najwyższy czas podyskutować szerzej o zasadach oskładkowania zarobków. Problem w tym, że dialogu nie ma.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Za liberalizacją polityki karnej powinny iść działania, które zminimalizowałyby ryzyko powrotu skazanych na przestępczą drogę. Dziś nie idzie to w parze.
Rozporządzenie o kosztach urzędówek zostanie uzupełnione o wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną przez radców prawnych w postępowaniach przed sądami apelacyjnymi. Przepisy te "zniknęły" podczas poprzedniej nowelizacji.
Wyższe stawki za bardziej skomplikowane urzędówki mają szansę wejść w życie w przyszłym roku. Ministerstwo Sprawiedliwości myśli jednak o wdrożeniu już teraz jasnych zasad i metodyki ustalania stawek przez sędziów.
Podwyżki opłat adwokackich nie podniosą kosztów usług prawnych. W rzeczywistości regulacja stawek będzie korzystna zarówno dla prawników, jak i dla osób dochodzących sprawiedliwości w sądzie - przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Wiele czynników decyduje o charakterze umowy. Aspekt twórczy wykonywanych czynności o tym nie przesądza.
Jeśli Ameryka nie jest gotowa na to, by prezydentem została kobieta, tym bardziej samorząd nie jest gotowy, by kobieta zajęła fotel prezesa – mówi mec. Ewa Gryc-Zerych, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Powołanie komisji kobiet to nie jest rozwiązanie problemu niewystarczającej reprezentacji radczyń w organach. Muszą one być zaangażowane na każdym polu działalności samorządowej – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes KRRP wybrany właśnie na kolejną kadencję.
Informatyzacja, nowelizacja ustawy o radcach prawnych, rozwój szkoleń i nowoczesnych narzędzi pracy, większy wpływ na legislację, także europejską, oraz wzmocnienie pionu dyscyplinarnego – to najważniejsze cele samorządu radcowskiego w nowej kadencji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas