Petycja dotyczyła zmiany art. 517j kodeksu postępowania karnego, ustanawiającego obowiązek pełnienia przez radców prawnych i adwokatów dyżurów w postępowaniu przyspieszonym. Te ostatnie – wg propozycji – miałyby być odpłatne. Nowe przepisy zobowiązywałyby ministra sprawiedliwości do ustanowienia dokładnej kwoty wynagrodzenia za dyżury (nie mniejszej niż minimalne wynagrodzenie godzinowe w danym roku).
Obecnie pełnomocnik dostaje pieniądze tylko za realnie świadczoną w ramach takiego dyżuru pomoc. Tymczasem praktyka pokazuje, że w trakcie dyżurowania bardzo rzadko potrzeba świadczenia pomocy prawnej rzeczywiście występuje.
Pełnomocnik pozostaje więc przez kilka godzin w siedzibie sądu rejonowego albo – jeśli uzyska zgodę prezesa SR – w innym miejscu (najczęściej własnej kancelarii), ale musi pozostać w gotowości, by w każdym czasie stawić się w siedzibie sądu i pełnić obowiązki obrońcy. Według uzasadnienia petycji ogranicza to konstytucyjne wolności takiego adwokata czy radcy, np. swobodę przemieszczania się i wykonywania zawodu. Brak rekompensaty ma naruszać też art. 65 ust. 4 konstytucji (minimalne wynagrodzenie za pracę) i art. 23 Powszechnej deklaracji praw człowieka (prawo do pracy i płacy).
Czytaj więcej
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego uznała, że kwestia wynagrodzenia za dyżury adwokatów i radców...
Sejmowa komisja prosi MS o stanowisko i dane. Resort sprawiedliwości odpowiada – brak podstaw do zapłaty za gotowość do pomocy prawnej
Jak pisaliśmy na łamach „Rz” 30 kwietnia 2024 r., omawianą petycję w pełni poparła Naczelna Rada Adwokacka. 8 maja 2024 r. rozpatrzyła ją sejmowa Komisja ds. Petycji, która zdecydowała o zwróceniu się do Ministerstwa Sprawiedliwości o kompleksową analizę i stanowisko. Poprosiła też o przekazanie danych o liczbie „dyżurów obrończych” (oddzielnie adwokatów i radców prawnych), liczbie obrońców uczestniczących w tym procesie oraz spraw rozpoznawanych w postępowaniu przyspieszonym, w których oskarżeni korzystali z pomocy obrońcy pełniącego dyżur, jak również wypłaconych z tego tytułu wynagrodzeń. Komisja chciała też informacji o czasie dyżurowania i liczbie dyżurów, w trakcie których adwokaci i radcowie nie udzielili żadnej pomocy prawnej z urzędu (a więc nie otrzymali żadnego wynagrodzenia).