Co to jest wiktymizacja wtórna? W skrócie to proces, którego istotą jest powtórne skrzywdzenie ofiary przestępstwa. W definicji tej mieści się również krzywda wyrządzona przez osoby, których zadaniem z racji wykonywanego zawodu jest udzielanie pomocy pokrzywdzonym przez przestępstwo.
Brak empatii, znieczulica, niekiedy przepracowanie i natłok obowiązków powodują, że ofierze przestępstwa nie tylko nikt z żadnej instytucji do tego powołanej nie udziela stosownej pomocy, ale także naraża ją na dodatkowy stres i przeżywanie cierpienia.
Nie chcę tutaj się odnosić do kwestii rodziny, reakcji najbliższego otoczenia – ponieważ te najczęściej bywają przyczyną kłopotów. Łatwo bowiem wyobrazić sobie ofiarę gwałtu, którą dosięga społeczny ostracyzm i niezrozumienie.
Z punktu widzenia profesjonalnego pełnomocnika istotne jest tu zachowanie instytucji wymiaru sprawiedliwości i nasza możliwa pomoc.
Osoby dotknięte przestępstwem – każdego rodzaju – są często zagubione, bezbronne i bezradne. Wymagają specyficznego podejścia do ich tragedii. Jest to dla nich w tym momencie rzecz najważniejsza. I to należy zrozumieć. To trochę tak, gdy pacjent przychodzi do lekarza z bolesną dolegliwością i oczekuje najlepszej fachowej pomocy. Chce być po prostu zdrowy, a nie narażony na kolejny stres. Podobnie jest w szeroko rozumianym wymiarze sprawiedliwości.