Aktualizacja: 08.03.2015 12:00 Publikacja: 08.03.2015 12:00
Małgorzata Tomkiewicz
Foto: materiały prasowe
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 30 lipca 2014 r. K23/11 stwierdzający niekonstytucyjność przepisów o dostępności billingów nie tylko skłania do rozważań, jakie rozwiązania należałoby zatem przyjąć, ale również prowokuje do szerszych refleksji o praktyce orzeczniczej sądów dotyczącej kontroli operacyjnej, a zwłaszcza tzw. podsłuchów operacyjnych. Stan i jakość tej praktyki oraz warunki, w jakich orzeczenia zapadają, jak dotychczas nie zaprzątały szczególnej uwagi prawodawcy. Samo powierzenie kontroli operacyjnej „niezawisłym sądom" uznano już – jak się wydaje – za tak znaczący krok w stronę standardów demokratycznego państwa prawa. Model sądowego nadzoru nad stosowaniem podsłuchu wprowadzony w RP bywa przedstawiany jako jeden z najbardziej rygorystycznych w Europie i taką wizję usiłuje się kreować w mediach. Tymczasem sądowa rzeczywistość od założeń tych odbiega, i to znacznie. Regulacje ustawowe dotyczące kontroli operacyjnej są niejasne i budzą zastrzeżenia, nie tylko natury merytorycznej, ale i funkcjonalnej.
Przypominamy kadrze zarządzającej, że jednym z warunków mówienia o przestępstwie w ogóle jest niezgodność zachowania sprawcy ze społecznie wypracowanymi regułami ostrożności - piszą adwokaci Konrad Burdziak i Piotr Regulski.
Sąd Najwyższy powinien orzekać o ważności wyborów w pełnym składzie, a o skargach wyborczych i protestach oraz finansowaniu partii politycznych w składach wyłanianych w drodze losowania - piszą Leszek Bosek i Grzegorz Żmij.
Zapewnienie dodatkowej osłony uczestnikom debaty publicznej przed próbującymi ją zamrozić to dobry pomysł, pod warunkiem że nie będzie ona motywowana ideologicznie.
Jako jeden z najważniejszych elementów procesu stanowienia prawa powinno zostać wprowadzone opiniowanie analiz ekonomicznych zawartych w ocenie skutków regulacji przez grupę ekspertów.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Jako że nie znalazłem jeszcze uzasadnienia prawnego przywrócenia w Polsce Urzędu Kontroli Publikacji, postanowiłem wspomóc milczące autorytety w dokonaniu odpowiedniej wykładni konstytucji. Derywacyjnej i wielopoziomowej oczywiście.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Prokuratura Regionalna w Warszawie zawiesiła jedno ze śledztw w sprawie eksplozji granatnika w Komendzie Głównej Policji - informuje RMF FM. Chodzi o wszczęte za rządów PiS postępowanie, w którym gen. Jarosław Szymczyk ma status pokrzywdzonego.
Poprawa nastrojów i odwrót od dolara na globalnym rynku oraz perspektywa braku obniżki stóp procentowych w Polsce w najbliższym czasie były w piątek sprzymierzeńcem naszej waluty.
Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Marcinowi F., pseudonim "Kawiaq", oraz Bartłomiejowi K., pseudonim "Tucznik" o to, że w relacji internetowej znęcali się fizycznie i psychiczne nad młodymi kobietami.
Za gwałt i zabójstwo 25-letniej Białorusinki Lizy, zaatakowanej w zeszłym roku w bramie kamienicy w centrum stolicy, Sąd Okręgowy w Warszawie skazał w piątek oskarżonego o tę zbrodnię Doriana S. na dożywocie. Wyrok jest nieprawomocny.
Złoty w piątkowy poranek notował niewielkie zmiany. Czy rozrusza się w ciągu dnia?
Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego premiera, Mateusza Morawieckiego - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa.
66-letniej mieszkance Torunia, Izabeli M., grożą 3 lata pozbawienia wolności za groźby skierowane pod adresem założyciela i prezesa fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas