Czy mediacji gospodarczych będzie więcej

Rozmowa | Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, członek Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

Publikacja: 04.01.2016 07:46

Jeremi Mordasewicz

Jeremi Mordasewicz

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Rz: Od stycznia 2016 r. zaczyna obowiązywać nowa procedura cywilna, wedle której sądy mają częściej kierować sprawy do mediacji, a pełnomocnicy dostawać wyższe wynagrodzenia za to, że przed wniesieniem pozwu próbowali mediacji. Czy dzięki temu mediacji gospodarczych będzie więcej?

Jeremi Mordasewicz: Wszystko, co ustawodawca mógł na tę chwilę zrobić, to zrobił. Ludzi się do mediacji nie da zmusić. Jeśli przedsiębiorcy zauważą, że mediacje kończą się ugodami, to coraz więcej firm zechce korzystać z tej polubownej metody rozwiązywania sporów. Bo zobaczą, że to pozwala na łagodzenie napięć między przedsiębiorcami, czas sporu się skraca i jest on tańszy. Nowe przepisy to sposób na szerzenie kultury mediacji. Po dwóch latach funkcjonowania zmienionej procedury cywilnej powinno się podsumować efekty i zmieniać przepisy dalej w razie potrzeby.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Prawne
Tomasz Siemiątkowski: Szkodliwa nadregulacja w sprawie cyberbezpieczeństwa
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Czy wolne w Wigilię ma sens? Biznes wcale nie musi na tym stracić
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Awantura o składki. Dlaczego Janusz zapłaci, a Johanes już nie?
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Trzy wnioski po rządowych zmianach składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Rząd wypuszcza więźniów. Czy to rozsądne?