Reklama
Rozwiń

Jacek Nizinkiewicz: Trzaskowski nie ma zwycięstwa w kieszeni. Czy PiS powtórzy manewr z Dudą?

O wyniku wyborów prezydenckich mogą zdecydować kandydaci, którzy nie wejdą do drugiej tury. Szymon Hołownia czy Sławomir Mentzen nawoływać do wsparcia kandydata KO nie zamierzają. A są i będą jeszcze inni pretendenci do Pałacu Prezydenckiego, którzy mogą przechylić szalę poparcia.

Publikacja: 25.11.2024 05:04

Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 74,75 proc. uczestników prawyborów

Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 74,75 proc. uczestników prawyborów

Foto: PAP/Paweł Supernak

Prawie 75 proc. członków Koalicji Obywatelskiej chce, żeby to Rafał Trzaskowski został prezydentem Polski. Co nam mówi silny mandat, który dostał włodarz Warszawy? I czy rzeczywiście jest tak silny?

Czytaj więcej

Prawybory w KO. Trzaskowski pokonał Sikorskiego. „Mam bardzo mocny mandat i dużo odwagi”

W PO Sikorski zdobył w prawyborach z Trzaskowskim lepszy wynik niż z Komorowskim

Przytłaczająca większość KO stawia na Trzaskowskiego. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 74,75 proc. uczestników, na Radosława Sikorskiego – 25,25 proc. Głosować mogli członkowie koalicji wyborczej, w skład której wchodzą: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. W prawyborach wzięło udział 22 126 osób, z wszystkich wymienionych członków KO. Wynik głosujących nie jest imponujący, jeśli weźmie się pod uwagę, że sama PO liczy ok. 25,5 tys. (stan na czerwiec 2023 r.). Dlaczego nie wszyscy z PO oddali głos mimo dużej mobilizacji władz partii?

Ile martwych dusz w Platformie Obywatelskiej, a ilu nie miało na kogo zagłosować?

Dlatego, że PO ma tysiące martwych dusz, a też nie wszyscy byli zadowoleni z kandydatów. Partia policzyła się przy okazji prawyborów i odsłoniła swoje problemy. A jest ich więcej. Platforma jest podzielona. Aż 39 proc. członków PO głosowało na Sikorskiego. To sporo. W 2010 r., kiedy doszło do prawyborów w PO i wygrał je Bronisław Komorowski, zdobywając 68,5 proc. głosów, Sikorski cieszył się poparciem 31,5 proc. członków partii. Teraz zwiększył poparcie. Zwycięstwo Trzaskowskiego nie jest jednogłośne. I nie będzie też w drugiej turze.

Coraz bardziej podzielona koalicja 15 października przed wyborami prezydenckimi

Szymon Hołownia zgłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich, podkreślając, że będzie kandydatem niezależnym od jakiegokolwiek szefa partii, uderzając w kandydata KO oraz twierdząc, że jeśli w maju zwycięży przedstawiciel KO lub PiS, oznacza to w 2027 r. powrót do władzy partii Jarosława Kaczyńskiego. Czy jeśli Hołownia nie wejdzie do drugiej tury, to będzie namawiał za głosowaniem na kandydata KO, który jeśli wygra, to przybliży powrót PiS do władzy, czy zachowa się jak pięć lat temu i nie wskaże swoim wyborcom, na kogo głosować? Trzaskowski nie może być pewien lojalności Hołowni w drugiej turze. Może być pewien poparcia kandydatki Lewicy.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia: Jeśli wybory prezydenckie wygra kandydat KO, w 2027 r. wygra PiS

Mniejsi gracze mogą mieć wpływ na wynik wyborów prezydenckich

Kandydat Konfederacji, jeśli będzie trzeci, jak dzisiaj w sondażach, na pewno będzie namawiał do niegłosowania w drugiej turze na Trzaskowskiego. Podobnie jak mniejsi gracze, jak Marek Jakubiak. Jeśli kandydować będzie Krzysztof Stanowski czy Grzegorz Braun, to również w drugiej turze będą przeciwko Trzaskowskiemu. PiS liczy na to, że w drugiej turze zsumują się głosy przeciwników Trzaskowskiego i wzmocnią kandydata, na którego postawiła partia Jarosława Kaczyńskiego.

Dziś Trzaskowski może być pewien głosów niecałej KO i części lewicy. A to za mało, żeby wygrać w wyborach, które dla PiS będą grą o wszystko, a dla samego Kaczyńskiego o partyjną prezesurę, o którą będzie zabiegał po wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie wygra nie silniejszy dzisiaj kandydat, ale ten, który ma lepsze zaplecze, strategię i będzie ciężej pracować, będąc bliżej ludzi. A wybory nie będą dotyczyć tylko bezpieczeństwa. Rafał Trzaskowski już raz do Końskich na debatę z Andrzejem Dudą nie pojechał i nie zabiegał o elektora konkurentów z pierwszej tury, za co zapłacił porażką.

Opinie polityczno - społeczne
Jerzy Surdykowski: Wieczna wigilia
Opinie polityczno - społeczne
Roman Kuźniar: Lekcje Chrobrego w sprawie Unii, Rosji i PiS
Opinie polityczno - społeczne
Marek A. Cichocki: Dlaczego Polakom potrzeba dobrej woli
Opinie polityczno - społeczne
Michał Szułdrzyński: Orbán udziela azylu Romanowskiemu: potężny cios w PiS i jedność Unii Europejskiej
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Polska mistrzem Polski: przegrywa ze sobą i nie umie opowiedzieć o pomocy niesionej Ukrainie
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku