Kampania prezydencka będzie sporym kłopotem dla partii politycznych. Pieniądze trzeba wydać, a i tak wiadomo, że zysk będzie stosunkowo niewielki. Nawet dla PiS wygrana ich nieznanego jeszcze kandydata, to tylko bardzo droga promocja jednego polityka.
Czytaj więcej
Obecny sposób wyboru głowy państwa jest zły i bazuje na wielopiętrowym oszustwie, ale alternatywa dla niego w postaci wyborów pośrednich wydaje się niemożliwa – ze względu na ewentualny opór obywateli. Czy jest jakaś alternatywa?
Wakacyjny eksperyment polityczny
Może czas wakacji to dobry pomysł na mały eksperyment: można by zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że polska polityka toczy się w ciszy i harmonii. Politycy zajmują się sprawami wyborców, rząd z rozmachem inwestuje i troszczy się o najuboższych, opozycja konkuruje dzięki zgłaszaniu najlepszych projektów ustaw, a prezydent pomaga, jak może. PKB rośnie, społeczeństwo rozwija się w sposób zrównoważony, wszyscy dbają o planetę i pomagają najsłabszym. Spory światopoglądowe toczą się na uniwersytetach i w odpowiedzialnych mediach, a w kanałach społecznościowych dominują szczeniaczki, kotki i ludzkie wnuczęta. I tylko nieuchronna śmierć, kiedy już przyjdzie, przecina to pasmo szczęścia i kompromisu. Czy nie chcielibyśmy wszyscy tak żyć?
A jeśli tak, to co nas powstrzymuje? Klasycy oświecenia wskazaliby nie najlepszego gatunku naturę ludzką, marksiści wojnę klas i konflikt między pracą i kapitałem, a chrześcijanie zapewne grzech pierworodny. Wszystko to ukształtowało system polityczny, w którym konflikt konstytuuje życie publiczne i relacje między ludźmi. A system demokracji parlamentarnej, który miał walkę cywilizować i wtłaczać w ramy brydżowej rozgrywki, stał się wehikułem wszystkich naszych negatywnych cech. A kiedy otworzymy oczy i – już powakacyjnie – spojrzymy na otoczenie, zobaczymy Polskę szykującą się do kolejnego wyborczego starcia.
Czytaj więcej
Gdyby do drugiej tury wyborów prezydenckich nie dostał się kandydat Konfederacji, wyborcy tej formacji najchętniej zagłosowaliby na Mateusza Morawieckiego – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster.