Na kilka tygodni przed 80 rocznicą zrywu żydowskich bojowników warto przypomnieć czym stało się getto w czasie wojny. Mur spowodował separację obu narodów, ale „getto psychologiczne” powstało wcześniej, gdy Żydzi zostali oznaczeni i stopniowo izolowani. Powstanie getta spowodowało, że z przestrzeni publicznej Warszawy zniknęli Żydzi.
Holocaust to już tylko historia. Jednak od pewnego czasu można było odnieść wrażenie, że „psychologiczny” mur getta znowu wyrasta. Było tak, gdy do Polski przyjeżdżały wycieczki izraelskiej młodzieży, które poruszały się tylko szklakiem zagłady. Młodzi ludzi byli izolowani, chociażby poprzez fakt, że ochraniali ich uzbrojeni strażnicy. Nie mieli szansy, albo była ona bardzo ograniczona, aby poznać rówieśników i historię ziemi z którą ich przodkowie związali się na setki lat.
Czytaj więcej
Delegacja izraelska osiągnęła wstępne porozumienia z polskim rządem w celu uregulowania kwestii bezpieczeństwa oraz tematyki wycieczek edukacyjnych izraelskiej młodzieży do Polski - podają izraelskie media.
Dwa lata temu relacje polsko – izraelski sięgnęły dna. Spór zaognił fakt podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Ambasada Izraela w Polsce stwierdziła, że nowela „uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę”.
Niebawem ówczesny minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid ogłosił, że wycieczki izraelskiej młodzieży do Polski zostały wstrzymane. Lapid zarzucił Polsce próbę cenzury treści przekazywanych izraelskiej młodzieży podczas wizyt w Polsce, w tym „wiedzy na temat kolaboracji polskich obywateli z niemieckim okupantem”.