Spór między Izraelem a Polską dotyczący wycieczek młodych Izraelczyków, który mieli się Polsce uczyć o historii Holokaustu, ciągnął się przez kilka lat.
Sporne były m.in. kwestie związane z wprowadzonymi w Polsce przepisami dotyczącymi penalizowania oskarżeń skierowanych przeciwko Polakom o udział lub pomocnictwo w prześladowaniu Żydów podczas II wojny światowej, a także zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego, które utrudniły Ocalonym z Holokaustu dochodzenie roszczeń.
Czytaj więcej
- Polska musi postępować właściwie w stosunku do ocalałych z Holokaustu, w przeciwnym razie ucierpią jej więzi z Izraelem - ostrzegł w czwartek wieczorem minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid, w reakcji na przyjęcie przez Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Przepisy, zdaniem strony izraelskiej, utrudniające Ocalałym odzyskanie mienia przejętego przez nazistów okupujących Polskę.
Kolejną przyczyną sporów był fakt, że izraelska młodzież przyjeżdżała do Polski w obstawie uzbrojonych ochroniarzy, czemu Polska zdecydowanie się sprzeciwiała.
W czwartek media izraelskie poinformowały, że Polska i Izrael osiągnęły porozumienie w sprawie przywrócenia wyjazdów edukacyjnych młodzieży.