Grzegorz Siemionczyk: Kredytobiorcy na froncie

Ostatnie umocnienie franka szwajcarskiego może paradoksalnie przynieść pewną korzyść zadłużonym w tej walucie. Wygląda bowiem na to, że zachęciło banki do wyciągnięcia do frankowiczów pomocnej dłoni.

Publikacja: 22.09.2020 21:00

Grzegorz Siemionczyk: Kredytobiorcy na froncie

Foto: Bloomberg

Rada Polityki Pieniężnej od kilku miesięcy utyskuje na „brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP". Tym dostosowaniem powinno być wyraźne osłabienie polskiej waluty. Jego brak, w ocenie RPP, może tłumić ożywienie w polskiej gospodarce, ograniczając konkurencyjność eksportu, w czasie gdy konkurencja na odchudzonym przez kryzys globalnym rynku jest ostrzejsza niż zwykle.

Polscy sternicy polityki pieniężnej nie są w tej ocenie odosobnieni. Ba, w innych krajach problem jest poważniejszy. Złoty w reakcji na ostatni kryzys faktycznie nie zachwiał się tak jak dawniej, ale jednak na wartości stracił. Nie wszystkie kraje miały tyle szczęścia. Np. Szwajcaria, której waluta tradycyjnie umacnia się w okresach rynkowych zawirowań. Nie inaczej było w ostatnich miesiącach. A to oznacza, że tamtejszy bank centralny będzie bardziej zdeterminowany niż polski, aby o osłabienie waluty zabiegać. NBP ograniczy się co najwyżej do werbalnych interwencji, które skuteczne raczej nie będą.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację