Mamy szansę wzmocnić naszą pozycję

- Choć nasze usługi odpowiadają na codzienne potrzeby: dostęp do wody, ciepła, energii, to ta działalność pozostaje ściśle powiązana z rozwojem miast - mówi Henri Proglio, prezes Veolia Environnement

Publikacja: 05.01.2009 03:10

Henri Proglio, prezes Veolia Environnement

Henri Proglio, prezes Veolia Environnement

Foto: AP

[b]Rz: Spółki z sektora komunalnego uznawano za bezpieczne schronienie dla inwestorów. Jak teraz ocenia pan ryzyko inwestycyjne w tej branży?[/b]

[b]Henri Proglio:[/b] Nikt nie jest całkowicie niezależny od koniunktury światowej. Choć nasze usługi odpowiadają na codzienne potrzeby: dostęp do wody, ciepła, energii, to ta działalność pozostaje ściśle powiązana z rozwojem miast.

[b]Veolia ogłosiła już korektę wyników finansowych, czy teraz przyjdzie czas na cięcie kosztów?[/b]

Po trzech kwartałach 2008 r. mieliśmy znaczny wzrost przychodów – o 18 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Na koniec roku spodziewamy się jednak wyniku na poziomie 2007 r., który był dla nas rekordowy. Kryzys dotyka coraz więcej sektorów, a kiedy fabryki ograniczają działalność, produkują także mniej odpadów. Wszystko to odbije się negatywnie na naszych wynikach, ale sytuacja jest pod kontrolą.

[b]Czy w Polsce ze względu na inwestycje finansowane z unijnych funduszy kryzys w branży komunalnej będzie mniej odczuwalny?[/b]

Tak, unijne fundusze podtrzymają dynamikę inwestycji w infrastrukturę. Z drugiej strony spadną przychody gmin z podatków, co zachęci je do poszukiwania oszczędności, aby pozyskać środki na rozwój infrastruktury. Pojawiają się dla nas nowe okazje do wzmocnienia pozycji.

[b]Warszawa chce sprywatyzować SPEC, największą sieć ciepłowniczą w kraju. Co na to Veolia?[/b]

Zarządzanie sieciami praktykujemy na całym świecie. Jesteśmy w tym wyspecjalizowani i oczywiście projekt nas interesuje. Ale w kontekście światowego kryzysu wszystko będzie zależało od sposobu prywatyzacji, który nie jest dziś znany. Trudno pozyskać fundusze na taki zakup.

Veolia działa również w branży transportowej. Czy jesteście zainteresowani wejściem na polski rynek przewozów kolejowych?

Na razie ten rynek jest trudno dostępny. Chcielibyśmy uczestniczyć w prywatyzacji PKP InterCity. Przede wszystkim interesuje nas transport publiczny i przewozy osób, także pekaesami.

[i]Veolia Environnement ma ponad 150 lat doświadczenia w usługach komunalnych. W 2007 r. miała 32,6 mld euro przychodów. W Polsce działa m.in. poprzez spółkę Dalkia.[/i]

Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Repolonizacja, czyli reupartyjnienie gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Tusku, nie ścigaj się z Trumpem
Opinie Ekonomiczne
Tusk odpowiada na Trumpa czy mówi Trumpem?
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Zamiast obniżać składkę zdrowotną, trzeba ją skasować
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Opinie Ekonomiczne
Bełdowski, Góral: Kowal zawinił, bank powiesili