Anna Cieślak-Wróblewska: Dobrze, że chcą tu mieszkać i pracować

Być może pojawią się zarzuty, że Ukraińcy „zabierają" pracę Polakom albo przez nich obniżane są nasze płace. Ale nie ma się co obrażać na cudzoziemców.

Publikacja: 05.10.2020 21:00

Anna Cieślak-Wróblewska: Dobrze, że chcą tu mieszkać i pracować

Foto: Adobe Stock

Polacy za granicą są bardzo pożądanymi pracownikami. Mają dobrą markę, żadnej pracy się nie boją, a pracują rzetelnie i za nieco niższą płacę. Podobnie Ukraińcy w Polsce. Firmy bardzo sobie cenią współpracę z cudzoziemcami m.in. za ich niezwykłą umiejętność dostosowywania się do potrzeb, a pandemia tylko jeszcze bardziej uwidoczniła te cechy.

Jak pokazują najnowsze badania agencji EWL, aż 40 proc. imigrantów pracujących w Polsce w krytycznym momencie zmieniło pracę, przy czym co trzeci badany musiał też zmienić branżę. Gdy zamykały się hotele czy zakłady przemysłowe, szukali nowej pracy, na przykład w szeroko pojętej branży e-commerce. Często wymagało to nie tylko zmiany charakteru zajęcia, zdobycia nowych umiejętności, ale też zmiany miejsca zamieszkania, przeprowadzki do innego miasta czy innego regionu kraju.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację