Jesteśmy gotowi na 7 mln klientów

Przygotowujemy się do operacyjnego łączenia z Meritum i po jego zakończeniu możemy robić fuzję z kolejnym bankiem - mówi Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.

Publikacja: 31.05.2015 22:00

Jesteśmy gotowi na 7 mln klientów

Foto: materiały prasowe

Rz: Czy Alior jest gotowy na łączenie z kolejnymi bankami?

Wojciech Sobieraj: Jesteśmy gotowi zarówno od strony technologicznej, jak i know-how. Mamy nowoczesne i bardzo przepustowe systemy IT, skonstruowane w taki sposób, że z łatwością pozwalają przyłączać kolejne bazy klientów. Przygotowujemy się do operacyjnego łączenia z Meritum i po jego zakończeniu możemy robić fuzję z kolejnym bankiem. Nasz system bez problemu jest w stanie obsługiwać 6–7 milionów klientów, a teraz mamy 3 miliony.

W jakim tempie rynek bankowy będzie się konsolidował?

W  ciągu najbliższych trzech–czterech lat polski rynek bankowy się zreorganizuje. Do prowadzenia działalności przy odpowiedniej rentowności potrzebne będzie osiągnięcie co najmniej 5–6 proc. udziałów. To oznacza, że wszystkie banki, oprócz pierwszej piątki, czyli PKO BP, Pekao, BZ WBK, mBanku i ING, będą musiały przemyśleć strategię i wykonać jakiś ruch. Dlatego zakładam, że w perspektywie kilku najbliższych lat zostanie na rynku 10 graczy prowadzących uniwersalną działalność. Dalej posunięta konsolidacja byłaby niezgodna z oczekiwaniami nadzoru, który nie chce doprowadzić do nadmiernej koncentracji sektora.

Kto jeszcze oprócz Aliora pod skrzydłami PZU może być konsolidatorem na polskim rynku?

Sądzę, że duże ambicje mają hiszpański Santander oraz BNP i zakładam, że obaj nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, ale również pozostali ze ścisłej czołówki będą chcieli zwiększać udziały. W dobie przechodzenia klientów z  bankowości oddziałowej do internetu i bankowości mobilnej wygra ten, kto będzie potrafił w krótkim czasie ograniczyć koszty stałe związane z siecią.

Opinie Ekonomiczne
Marcin Piątkowski: Jak pobudzić inwestycje prywatne
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Opinie Ekonomiczne
Guntram Wolff: Strefa euro musi wzmocnić wsparcie militarne dla Bałtów
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Krótszy tydzień pracy, czyli koniec kultury zapieprzu
Opinie Ekonomiczne
Ekonomiści: Centralny czy Ukryty Rejestr Umów?
Opinie Ekonomiczne
Aneta Gawrońska: Od wojny w koalicji mieszkań nie przybędzie