Bogaci inwestują w kraju

Osoby zamożne dalej zwiększają wartość swoich majątków. Bogaci Polacy stosunkowo rzadko inwestują za to zagranicą – mówi Anna Zakrzewski, partner Boston Consulting Group Szwajcarii.

Publikacja: 15.06.2015 20:00

Bogaci inwestują w kraju

Foto: Bloomberg

Czy społeczeństwa się faktycznie bogacą?

Z naszego raportu BCG's Global Wealth 2015 wynika że tak, choć mowa jest tu o gospodarstwach domowych z majątkiem ocenianym na co najmniej 1 mln dol. Tych zdecydowanie przybywa we wszystkich rejonach – ogółem światowy poziom zamożności wzrósł w 2014 r. o 11,9 proc do 164,3 bln dol. Zdecydowanie najwyższe wzrosty mogliśmy zaobserwować w regionie Azji i Pacyfiku z tempem wzrostu ok. 30 proc.

A w Polsce?

Dynamika wyniosła 5 proc. i łączna wartość majątku najbogatszych Polaków wzrosła do 0,.4 bln dol., natomiast ogółem w regionie Europy Środkowej wzrost wyniósł 18,8 proc. To głównie zasługa Rosji, która wzrosła o 25 proc. co oznacza, że wartość środków finansowych znajdujących się w rękach najbogatszych Rosjan zwiększyła się o 2 bln dol.

Mimo sankcji i kryzysu?

Jak widać kryzys nie dotyka wszystkich w takim stopniu, poza tym z gospodarki rosyjskiej dochodzą pierwsze sygnały ożywienia. W Rosji liczba zamożnych gospodarstw domowych wciąż rośnie, ogólna wartość aktywów też. Dzisiaj Rosja jest 17-tym najzamożniejszym krajem świata, a nasze prognozy pokazują, że za 5 lat awansuje na 11 miejsce. Polska na tym tle rozwija się zdecydowanie bardziej stabilnie – przewidujemy, że do 2019 r. tempo wzrostu wartości majątku najbogatszych Polaków wyniesie ok. 4 proc. rocznie.

Czy prawdą jest, że zamożni najczęściej lokują swoje pieniądze zagranicą?

Tak, to prawda, i mają ku temu realne powody. Chcą mieć dostęp do międzynarodowych rynków finansowych, szukają stabilnego otoczenia finansowego i politycznego oraz wyższej jakości usług niż te, oferowane w ich krajach. W Rosji jest to popularne rozwiązanie z racji niestabilnego systemu gospodarczego. W Polsce tylko ok. 5 proc. majątku najbogatszych trafia zagranicę. Wynika to z jednej strony z dużej oferty krajowych banków, ale też stabilnego systemu politycznego i gospodarczego. Jeśli Polacy przenoszą swój majątek za granicę, wybierają Szwajcarię, Wielką Brytanię lub Luksemburg.

Czy Centrum takich usług jest nadal Szwajcaria?

Szwajcaria jest dzisiaj najważniejszym centrum bankowości prywatnej, gdzie przypływa majątek z zagranicy i spodziewamy się, że to centrum będzie rosło w tempie ok. 4,5 proc. rocznie. Ale na horyzoncie wyrasta coraz silniejsza konkurencja. Na znaczeniu zyskują centra azjatyckie – na przykład Singapur czy Hong Kong, które rosnąc w tempie 9 proc. rocznie za kilka lat mogą zepchnąć Szwajcarię z pozycji światowego lidera. Po prostu zamożni choćby Chińczycy, wolą lokować swoje majątki w tamtym, bliskim sobie regionie, a niekoniecznie w Europie czy na Karaibach.

Czy zmienia się podejście banków do zamożnych klientów?

To przede wszystkim klienci się zmieniają – są coraz bardziej świadomi, oczekują transparentności, niskich cen, wysokiej jakości usług doradczych i bardzo dobrego podejścia do zarządzania ryzykiem, a banki muszą za tymi oczekiwaniami nadążyć. Klienci mogą teraz korzystać z tak wielu kanałów komunikacji i współpraca z bankiem z innego kontynentu nie jest żadnym problemem.

Szwajcarskie banki kojarzą się raczej z zachowawczym podejściem.

Mogę powiedzieć, że one są wyjątkowo otwarte na innowacyjne projekty technologiczne – w jednym ze szwajcarskich banków wdrażamy właśnie aplikację dla klientów private banking. Oczywiście szczycą się one długą i stabilną historią, ale nie mniej chętnie korzystają z technicznych nowinek. Przepytaliśmy 140 banków z całego świata o ich priorytety inwestycyjne i obok przejęć i podnoszenia jakości usług i relacji z managerami, innowacje są naczelnym priorytetem.

Opinie Ekonomiczne
Stanisław Stasiura: Kanada – wybory w czasach wojny celnej
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Polscy milionerzy wolą luksusowe samochody i spa niż nieruchomości
Opinie Ekonomiczne
Grzegorz W. Kołodko: Szeroki świat czy narodowy zaścianek?
Opinie Ekonomiczne
Damian Guzman: Czy polskie firmy będą przenosić się do Rumunii?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Opinie Ekonomiczne
Marek Góra: Nieuchronność dłuższej aktywności zawodowej