Polskie regiony węglowe dostaną 3,8 mld euro na zminimalizowanie skutków transformacji. Dobra wiadomość dla Górnego Śląska jest taka, że zostanie największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) – dostanie 2,2 mld euro. Zła, że w województwie śląskim tylko jeden projekt na trzy zgłoszone wyszedł poza etap fiszki projektowej (tj. specjalnego wniosku składanego do właściwej instytucji), a tylko jeden na pięć jest gotowy do realizacji.
Niestety, dotyczy to w dużej mierze działań o największym potencjale transformacyjnym, działań dywersyfikujących lokalną gospodarkę. W zdecydowanej większości nie są one gotowe do uczestnictwa w naborach, które rozpoczną się już w pierwszych miesiącach tego roku. Jest to niepokojąca informacja, ponieważ niemal 60 proc. kwoty FST musi być zakontraktowane w projektach do końca 2023 roku. Presja czasu jest więc ogromna i rośnie z każdym dniem.
Przegląd projektów
O tym wszystkim można było się dowiedzieć w Katowicach i Bytomiu podczas spotkania Regionalnego Obserwatorium Sprawiedliwej Transformacji (ROPT). Celem ROPT jest wsparcie i usprawnienie zarządzania procesem transformacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego poprzez rozpowszechnianie wiedzy i inicjowanie współpracy partnerów lokalnych.
W Katowicach i Bytomiu omawiane były informacje na temat postępów prac związanych z wdrażaniem Programu Fundusze Europejskie dla Województwa Śląskiego w latach 2021–2027. Dyskutowano też o wyzwaniach dotyczących realizacji Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Gwoździem programu była prezentacja propozycji projektów, które będą realizowane w ramach FST w podregionach górniczych Górnego Śląska. Ich obecny stan niestety nie napawa optymizmem.
Najwięcej projektów, które będą się ubiegać o wsparcie z FST, dotyczy budowy OZE – aż 36 proc. Nieco ponad 20 proc. dotyczy rekultywacji terenów pogórniczych oraz poprzemysłowych i nadania im nowego charakteru. Komisja Europejska i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego chcą nadać tym terenom funkcje gospodarcze i środowiskowe. 16 proc. projektów będzie miało na celu podnoszenie i zmianę kwalifikacji zawodowych osób odchodzących z przemysłu węglowego.