Pod koniec 2016 roku Komisja Europejska zaproponowała wiele zmian w przepisach dotyczących sektora bankowego. Wiele dalszych modyfikacji jest rozważanych. Przedstawione 23 listopada propozycje zmian głównych aktów prawnych regulujących działalność bankową obejmują rozporządzenie w sprawie wymogów kapitałowych (CRR), dyrektywę w sprawie wymogów kapitałowych (CRD), dyrektywę w sprawie naprawy oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (BRRD), która określa procedury dotyczące upadłości banków, a także rozporządzenie w sprawie jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (SRMR). Ponadto Komisja zaadaptowała nowe rozwiązania, uzgodnione z międzynarodowymi partnerami, a Bazylejski Komitet ds. Nadzoru Bankowego (BCBS) rozważa już kolejne zmiany przepisów stosowanych przez banki. Będą one miały istotne znaczenie dla UE i Polski. Celem regulacji jest dalsze wzmacnianie kapitałowe banków, poprawa ich odporności oraz zmniejszanie ryzyka.
Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego skupia banki centralne oraz nadzór bankowy wiodących gospodarek z całego świata. Ustalane reguły i standardy w zakresie bankowości nie są wiążące, jednakże w "idealnym świecie" powinny być traktowane jako wytyczne dla wszystkich państw podczas tworzenia prawa i tym samym zapewniać jednolitość reguł na poziomie globalnym. Nie wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej są członkami Komitetu. Polska nie ma w nim bezpośredniej reprezentacji.
Unia Europejska jest reprezentowana przez swoje instytucje. Europejski Banki Centralny (ECB) oraz powiązany z nim nadzór bankowy (Jednolity Mechanizm Nadzoru) są członkami Komitetu. Ponadto Komisja Europejska i Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) uczestniczą w charakterze obserwatorów.
Najważniejsze standardy wypracowane przez Komitet Bazylejski dotyczą wymogów kapitałowych dla banków oraz sposobów ich wyliczania, w szczególności kalkulowania ryzyka związanego z różnymi rodzajami aktywów.
Reformy dla banków
Po kryzysie z 2009 r., Komitet Bazylejski zdecydował się wprowadzić znaczące zmiany w dotychczasowych wymogach kapitałowych. Pakiet reform, tzw. umowa bazylejska III, został przedstawiony i zaadoptowany do prawa unijnego w postaci rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych (CRR) oraz dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych (CRD). Stany Zjednoczone również zastosowały wytyczne Komitetu, jednakże w formie złagodzonej.