Giertych: Wiem jak zlikwidować niedobór lekarzy

Roman Giertych na swoim profilu na Facebooku ironizuje, że wie jak sprawić, by w Polsce nie było niedoboru lekarzy. I przedstawia projekt ustawy, który taki niedobór zlikwiduje.

Aktualizacja: 06.01.2018 09:25 Publikacja: 06.01.2018 09:18

Giertych: Wiem jak zlikwidować niedobór lekarzy

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

arb

Z projektu ustawy wynika, że lekarzem mógłby zostać każdy kto "nie cierpi na chorobę zakaźną", "ma wykształcenie przynajmniej podstawowe" oraz "dwukrotnie udzieliła komuś rady w zakresie skorzystania z diety, suplementu diety, lekarstwa bądź zdrowego trybu życia, pod warunkiem że rada ta nie skończyła się zgonem osoby leczonej".

Osoba spełniająca te wymogi mogłaby zostać lekarzem w ciągu 24 godzin.

"Specjalizacje lekarskie uzyskuje się analogicznie do procedury opisanej w paragrafach powyższych, z tym że doświadczenie o którym mowa w art. 1 musi być w dziedzinie, której specjalizacja dotyczy" - pisze w dalszej części projektu Giertych.

"Kryteria o których mowa w niniejszej ustawie nie dotyczą lekarzy pracujących w klinikach rządowych do których zastosowanie mają przepisy dotychczasowe" - zastrzega w swoim projekcie były wicepremier.

"I w ten sposób pan minister Radziwiłł zamknie usta krytykom, którzy mówili że nie radzi sobie ze służbą zdrowia bo naubliżał lekarzom i ci nie chcą na zaproponowanych warunkach pracować. Skończy się też presja płacowa i głupie gadanie, że po tak ciężkich studiach należy się godne wynagrodzenie" - podsumowuje były lider LPR.

W polskiej służbie zdrowia trwa konflikt lekarzy-rezydentów z ministrem Konstantym Radziwiłłem. Lekarze domagają się, by poziom nakładów na służbę zdrowia wzrósł do 6 proc. PKB do 2023 roku. Rząd zadeklarował, że nakłady na służbę zdrowia wzrosną do tego poziomu dwa lata później.

W ramach sporu z resortem lekarze-rezydenci wypowiadają tzw. klauzule opt-out, które pozwalały im na pracę przez ponad 48 godzin w tygodniu. Takie klauzule wypowiedziało kilka tysięcy lekarzy - co sprawia, że niektóre szpitale mają problem z obsadzeniem wszystkich dyżurów.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy