Do napisania strategii, zwanej roboczo pakietem diabetologicznym, zainspirowało diabetyków samo Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało tzw. pakiet onkologiczny. Wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. i ma w założeniu przyspieszyć diagnozę i rozpoczęcie leczenia.
Na podobne działania liczą organizacje występujące w interesie diabetyków. Jak się dowiedzieliśmy, stworzyły projekt nowego systemu leczenia cukrzycy. Wkrótce przedstawią go Ministerstwu Zdrowia.
– Zależy nam na określeniu priorytetów państwa w walce z cukrzycą. Problem 3 mln cukrzyków i nawet 5 mln osób ze stanem przedcukrzycowym wymaga przemyślanej strategii – tłumaczy Igor Grzesiak, członek zarządu Instytutu Praw Pacjenta (IPP).
Pakiet przewiduje zniesienie limitów na niektóre zabiegi – te, przy których czas liczy się szczególnie. – Dziś zdarza się, że pacjenta z tzw. stopą cukrzycową (utrata czucia prowadząca często do poważnych infekcji i martwicy – red.) lekarz odsyła do kolejki do chirurga, tymczasem o obcięciu stopy decydują dni – mówi Dariusz Gnatowski, prezes Fundacji Wstańmy Razem – Aktywna Rehabilitacja i aktor znany z serialu „Świat według Kiepskich".
Rzeczywiście, zgodnie z najnowszym barometrem Fundacji Watch Health Care (WHC), monitorującej kolejki do gwarantowanych przez NFZ świadczeń zdrowotnych, na wizytę u chirurga naczyniowego cukrzyk musi czekać nawet 2,8 miesiąca. – I chodzi tu o 60-latkę z ostrym stanem zapalnym i ostrym bólem, która powinna zostać przyjęta natychmiast – mówi dr Krzysztof Łanda, prezes WHC.