Aktualizacja: 28.01.2025 03:23 Publikacja: 13.03.2023 07:39
Foto: Adobe Stock
50 mln zł z NFZ trafi do Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w 2023 r. Pieniądze te nie zostaną przeznaczone na leczenie pacjentów, ale na sportowe półkolonie. Takie rozwiązanie dopisano podczas prac w Sejmie nad ustawą o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. Ustawa została uchwalona w czwartek.
Ustawa przewiduje, że wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą będą musiały uzyskać autoryzację, jeśli chcą udzielać świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w ocenie skutków regulacji autoryzacja obejmie ponad 25 tys. podmiotów leczniczych, prawie 144 tys. praktyk zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów, 33,3 tys. praktyk zawodowych pielęgniarek i położnych, a także blisko 14,5 tys. praktyk zawodowych fizjoterapeutów. Wymóg uzyskania autoryzacji będzie warunkiem zawarcia umowy z NFZ. Autoryzację wydawać będzie prezes NFZ na pięć lat. Jej celem jest potwierdzenie spełnienia przez podmioty wykonujące działalność leczniczą warunków dotyczących miejsca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, personelu medycznego i wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną. Trzeba będzie spełnić nie tylko dotychczasowe wymogi określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ale także wprowadzić wewnętrzny system zarządzania jakością i bezpieczeństwem. System ten będzie jednak obligatoryjny dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność leczniczą, nie tylko tych, które wykonują świadczenia w ramach NFZ. Wszyscy będą więc zobowiązani do wprowadzenia rozwiązań mających na celu monitorowanie zdarzeń niepożądanych. Podmioty lecznicze będą musiały zgłaszać wszystkie zdarzenia niepożądane, analizować ich przyczyny oraz omówić wnioski z personelem. Będą też zobowiązane do opracowania i wdrożenia rozwiązań ograniczających występowanie takich zdarzeń w przyszłości.
Jakie wykształcenie ma osoba po liceum, która nie zdawała matury? Czy osoba, która ukończyła studia, ale nie obroniła pracy dyplomowej, ma wykształcenie wyższe? Warunki uzyskania wykształcenia określone są między innymi w Ustawie z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek Telewizji Polskiej o zakazanie Telewizji Republika emisji programu "#Jedziemy. Michał Rachoń".
Z propozycji zmian dotyczących przepadku pojazdu lub jego równowartości mogą ucieszyć się kierowcy, którzy nie są jedynymi właścicielami pojazdu.
Sejm uchwalił w piątek tzw. ustawę incydentalną Szymona Hołowni, która ma być receptą na ewentualny kryzys wyborczy. Zgodnie z nią o ważności najbliższych wyborów orzekać będzie 15 sędziów najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym, a nie kwestionowana Izba Kontroli Nadzwyczajnej.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Ustawodawca na nowo zdefiniował budynek i budowlę. To jednak wcale nie oznacza, że teraz już wszystko jest jasne. Nowe definicje nie w każdym przypadku są bowiem jednoznaczne.
Od 1 stycznia przepisy o podatku od nieruchomości wymieniają nową kategorię budowli: obiekty przeznaczone do składowania materiałów sypkich, gazowych i płynów. Ich definicja jest na tyle pojemna, że może objąć magazyny mające formę budynków.
Mało prawdopodobne jest, aby termin wprowadzenia systemu kaucyjnego został po raz kolejny przesunięty. Firmy muszą więc solidnie przygotować się do nowych obowiązków.
Od 1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który ma zwiększyć poziom recyklingu i ograniczyć ilość odpadów komunalnych. Wprowadzenie tego systemu daje szansę na realne oddziaływanie na środowisko, ale także oznacza nowe obowiązki dla przedsiębiorców.
W Polsce istnieje duży potencjał do wykorzystania technologii wodorowych. Zmiany w prawie energetycznym, które weszły w życie 20 stycznia, mogą ten potencjał uruchomić.
Przedsiębiorca, do którego wpłynie zgłoszenie o naruszeniu prawa, stosuje nie tylko wymogi ustalone w RODO. Jakie dodatkowe obowiązki nałożyła na niego ustawa o ochronie sygnalistów?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listów poleconych za potwierdzeniem odbioru, ruszył ponoć na dobre z początkiem roku. Dla wielu instytucji publicznych korzystanie z tej formy korespondencji jest od stycznia obowiązkowe. Okazuje się, że z nowego systemu muszą korzystać także spółki komunalne.
Przepisy chroniące przed mobbingiem trzeba zmienić, ale czy w sposób zaproponowany przez resort pracy?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas