Fauci: Szczepionka J&J od początku powinna być dwudawkowa

Główny amerykański epidemiolog, dr Anthony Fauci powiedział, że rekomendacja Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków wskazuje, iż szczepionka Johnson & Johnson przeciw COVID-19 powinna od początku być dwudawkowa.

Publikacja: 18.10.2021 11:39

Fauci: Szczepionka J&J od początku powinna być dwudawkowa

Foto: AFP

Panel ekspertów Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) głosował w piątek za poparciem wniosku koncernu Johnson&Johnson o podawanie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVId-19.

Zalecono, aby wszystkie osoby, które zostały zaszczepione jednodawką szczepionką J&J, otrzymały drugą dawkę, niezależnie od ich wieku czy jakichkolwiek schorzeń.  

Preparat został awaryjnie dopuszczony do użycia w lutym. Jako jedyny jest podawany w jednej dawce, w odróżnieniu od szczepionek Pfizera i Moderny, które wymagają dwóch szczepień.

Czytaj więcej

Pfizer i Moderna w 2022 r. zarobią na szczepionkach na COVID 93 mld dol.?

W rozmowie z ABC News dr Anthony Fauci powiedział, że szczepionka J&J od początku powinna być podawana w dwóch dawkach. - Myślę, że to bardzo dobra rzecz i myślę, że jest to bardzo korzystne dla tych, którzy otrzymali szczepionkę J&J - skomentował piątkową decyzję ekspertów.

Jedno z ostatnich badań wskazywało, że zmieszanie szczepionki J&J z dawką szczepionki Moderny lub Pfizera zapewniłoby lepszą początkową odpowiedź immunologiczną. - Ale dane dotyczące wzmocnienia pierwszej dawki J&J drugą dawką J&J są oparte na danych klinicznych - odpowiedział dr Fauci.

- FDA będzie patrzeć na wszystkie dane, patrzeć na porównanie i podejmie decyzję o tym, co będzie autoryzować - dodał.

Czytaj więcej

Pfizer i Moderna zapewniają większą ochronę zaszczepionym szczepionką J&J

Agencja w zeszłym miesiącu zatwierdziła szczepionki przypominające firmy Pfizer dla osób powyżej 65. roku życia lub innych osób z wysokim ryzykiem możliwości zachorowania na COVID-19. Panel ekspertów FDA również w zeszłym tygodniu zalecił autoryzację trzeciej dawki szczepionki firmy Moderna dla grup wysokiego ryzyka. 

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują