Pfizer i Moderna zapewniają większą ochronę zaszczepionym szczepionką J&J

Przeprowadzone przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia badanie ws. mieszania szczepionek na COVID-19 wykazało, iż osoby zaszczepione szczepionką Johnson&Johnson zyskują dodatkową ochronę przeciw COVID-19 po doszczepieniu ich szczepionkami powstałymi w oparciu o technologię mRNA - czyli szczepionkami Pfizer/BioNTech i Moderny.

Publikacja: 14.10.2021 06:01

Szczepionka Pfizer/BioNTech

Szczepionka Pfizer/BioNTech

Foto: PAP/EPA

arb

W USA, gdzie przeprowadzono badanie, obecnie nie dopuszcza się podawania osobom szczepiącym się przeciw COVID-19 dwóch szczepionek pochodzących od innych producentów.

Z badania przeprowadzonego na grupie 458 dorosłych przez Narodowy Instytut Zdrowia wynika jednak, że mieszanie szczepionek może przynieść korzystne efekty.

76

Tyle razy więcej przeciwciał mieli zaszczepieni szczepionką J&J po doszczepieniu szczepionką Moderny

Do badania wybrano osoby, które - co najmniej 12 tygodni wcześniej - zostały w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 jedną z trzech dopuszczonych do użycia w USA szczepionek (Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson&Johnson). Następnie uczestnikom badania, podzielonym na dziewięć grup po ok. 50 osób, podano dodatkową dawkę jednej z tych szczepionek i po 15 tygodniach zbadano poziom przeciwciał chroniących przed zakażeniem koronawirusem w ich organizmach.

Jak się okazało osoby zaszczepione oryginalnie szczepionką Johnson&Johnson po doszczepieniu szczepionką tego producenta miały o cztery razy więcej przeciwciał niż przed doszczepieniem. Kiedy jednak otrzymały szczepionkę Pfizer/BioNTech, liczba przeciwciał wzrastała u nich 35-krotnie, a po doszczepieniu szczepionką Moderny - aż 76-krotnie.

Czytaj więcej

USA: Szczepienia trzecią dawką nie będą powszechne. Jest decyzja FDA

Z kolei u zaszczepionych szczepionką Moderny poziom przeciwciał wzrastał podobnie niezależnie od tego jaką szczepionką zostali doszczepieni.

Ponadto w czasie badania nie stwierdzono żadnych zagrożeń jeśli chodzi o bezpieczeństwo doszczepianych osób przy mieszaniu szczepionek.

Badacze podkreślają jednak, że liczba uczestników badania była stosunkowo mała, a ponadto na razie nie wiadomo jak kształtować się będzie liczba przeciwciał w organizmach doszczepionych w dłuższej perspektywie czasowej.

W USA dopuszczono już doszczepianie szczepionką Pfizer/BioNTech określonych grup mieszkańców - osób w wieku powyżej 65 lat, osób zagrożonych ostrym przebiegiem COVID-19 i osób, które z racji wykonywanej pracy mogą być często wystawione na kontakt z koronawirusem. Doszczepione szczepionką Pfizer/BioNTech mogą być jednak tylko osoby, które w pełni zaszczepiono tą szczepionką.

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują