Aktualizacja: 11.09.2018 15:35 Publikacja: 11.09.2018 15:31
Foto: stock.adobe.com
Jak sprawić, aby strzelcy trafiali celniej, wioślarze płynęli szybciej, skoczkowie skakali dalej i wyżej? Sport jest od dawna polem zainteresować badaczy - fizjologów, lekarzy, psychologów. Ale z punktu widzenia takich fundamentalnych dyscyplin jak fizyka, matematyka, mechanika, jest to teren niemal dziewiczy. Zmiana takiego stanu rzeczy, we Francji, ma nastąpić za sprawą realizacji projektu Science 2024. Jest w niego zaangażowanych 11 wyższych uczelni oraz CNRS - Centre National de la Recherche Scientifique.
Pilotujący ten projekt Christophe Clanet, dyrektor Laboratoire d,hydrodynamique (LasXyX, Rcole polytechnique/CNRS) pracował juz z medalistami, stosował metodę obserwowania sportowca w terenie i ustalania razem z nim punktów do poprawy - które następnie rozpracowywane były w laboratorium. takie "dni obserwacyjne" z udziałem naukowców dotyczyły dotychczas wioślarzy, strzelców, pływaków i kolarzy.
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.
Naukowcy z polskich uczelni są w światowej czołówce badań nad niektórymi obszarami technologii kwantowych. Ważne, żeby z ich odkryć skorzystał biznes.
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierdzą - jest w stanie odczytywać intencje kryjące się za gdakaniem kur i rozróżniać stany emocjonalne u tych ptaków.
Pochodzenie oraz istota ciemnej energii to jedno z kluczowych pytań kosmologii. Analiza najnowszych danych pochodzących z Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) wskazuje, że źródłem ciemnej energii mogą być czarne dziury. To już kolejne badanie łącząca ze sobą te dwa kosmiczne fenomeny. Czy to oznacza, że naukowcy są blisko rozwiązania jednej z największych zagadek wszechświata?
Air France ogłosił pierwsze plany na przyszłoroczny letni sezon. Do swojej siatki włączy drugi, po Miami, port lotniczy na Florydzie.
Fundacja Trzy Trąby, która kultywuje radziwiłłowskie tradycje, przekazała w depozyt muzeum w Nieborowie obiekty, które dotychczas znajdowały się w prywatnej kolekcji.
Architekci z polskiej pracowni Tremend mają na koncie kolejny sukces. Zdobyli aż trzy nagrody w międzynarodowym konkursie European Property Award 2024. Jedną z nich – za projekt wnętrz butikowego hotelu w serca Paryża.
Szwedzka Królewska Akademia Nauk przyznała tegoroczną Nagrodę Nobla z fizyki informatykowi Geoffreyowi Hintonowi oraz fizykowi Johnowi Hopfieldowi za odkrycia i wynalazki umożliwiające uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych.
Początek nowego roku szkolnego i akademickiego to wysyp ofert korepetycji. Część rodziców opłaciła je już w sierpniu, ale nowe oferty pojawiają się przez cały rok. Ile trzeba zapłacić za pomoc korepetytora w 2024 roku? Które zajęcia są najdroższe?
Mer Paryża Anne Hidalgo postawiła na swoim: prędkość na obwodnicy Paryża będzie od 1 października wynosić 50 km/h. W okresie przejściowym nie będzie mandatów za szybszą jazdę.
"Są dwa powody, dla których Polska cieszy się dużym szacunkiem USA w ramach NATO" – publicysta „Le Figaro” pisze o Polsce z perspektywy Francji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas