Zawierając umowę w przedmiocie przedłużenia okresu użytkowania wieczystego należy pamiętać o dwóch kwestiach formalnych. Po pierwsze, tak jak w przypadku umowy ustanawiającej użytkowanie wieczyste, umowa o przedłużenie tego prawa wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Po drugie, przedłużenie okresu użytkowania wieczystego można uznać za równoznaczne z ponownym oddaniem nieruchomości w użytkowanie wieczyste, dlatego do powstania tego prawa wymagany jest również wpis do księgi wieczystej.
Odmowa właściciela
Pomimo złożenia wniosku, Skarb Państwa lub odpowiednia jednostka samorządu terytorialnego nie są zobligowane do jego pozytywnego rozpatrzenia. Nie oznacza to jednak, że decyzja w tym zakresie jest uznaniowa. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego odmowa może nastąpić tylko ze względu na ważny interes społeczny, którym może być na przykład inna inwestycja, którą na danej nieruchomości ma realizować Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego w zakresie zaspokajania potrzeb społecznych w ramach ustawowych obowiązków (tak. Z. Truszkiewicz, Użytkowanie wieczyste. Zagadnienia konstrukcyjne, 2006).
Ważnym interesem społecznym może być także zmiana planu zagospodarowania przestrzennego uniemożliwiająca realizację celu pierwotnie określonego w umowie o ustanowieniu użytkowania wieczystego, czy zaistnienie przesłanek ustawowych do wywłaszczenia użytkownika wieczystego (zob. A. Suchoń (w:) M. Gutowski (red.), Kodeks cywilny. Tom I. Komentarz do art. 1–352, Komentarz do art. 236 KC, wyd. 2, 2018).
Pojęcia ważnego interesu społecznego nie można natomiast rozciągać na nierozpatrzone roszczenia spadkobierców byłych właścicieli gruntów warszawskich (zob. wyrok SN z 9 maja 2014 r., I CSK 342/13, Legalis), istnienie zaległości podatkowych po stronie użytkownika wieczystego, czy też zaległości w opłatach z tytułu użytkowania wieczystego (zob. wyrok SA w Warszawie z 15 stycznia 2014 r., I ACa 1026/13, Legalis).
W ostateczności droga sądowa
W przypadku, gdy właściciel nieruchomości odmówi przedłużenia użytkowania wieczystego, użytkownik wieczysty może dochodzić złożenia oświadczenia o jego przedłużeniu przed sądem. Jeżeli odmowa nie jest związana ze wspomnianym powyżej ważnym interesem społecznym, użytkownik wieczysty z chwilą prawidłowego złożenia wniosku o przedłużenie użytkowania wieczystego, nabywa roszczenie o zawarcie umowy o przedłużenie użytkowania wieczystego przez właściciela nieruchomości. (zob. uchwała SN z 16 lutego 2012 r., III CZP 94/11, Legalis). Dla użytkownika wieczystego ważne jest to, że w przypadku sporu co do zasadności odmowy przedłużenia użytkowania wieczystego to na właścicielu spoczywa ciężar dowodu w zakresie spełnienia przesłanek odmowy.
Ułatwienia dla byłych użytkowników wieczystych
W sytuacji, gdy użytkownik wieczysty nie wystąpi w określonym przepisami terminie z wnioskiem o przedłużenie umowy użytkowania wieczystego, umowa ta wygasa z upływem okresu, na jaki została zawarta. W takim przypadku sytuacja byłego użytkownika wieczystego, który nadal chciałby korzystać z danej nieruchomości może się znacznie skomplikować, ponieważ co do zasady zawarcie umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste z właścicielem powinno być poprzedzone przetargiem i jest związane z koniecznością uiszczenia jednorazowej opłaty pierwszej, która wynosi od 15 proc. do 25 proc. ceny nieruchomości gruntowej.