Aktualizacja: 09.07.2020 19:58 Publikacja: 09.07.2020 19:58
Użytkowanie dobudowanej części obiektu może nastąpić dopiero po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na jego użytkowanie
Foto: AdobeStock
Prawo budowlane nakłada na inwestora rozmaite obowiązki, zwłaszcza w zakresie konieczności uzyskiwania niezbędnych zgód i pozwoleń na kolejnych etapach realizacji inwestycji. Za niestosowanie się do nich grożą określone sankcje, w tym finansowe. Uwolnienie się od kary nie jest proste, nawet jeśli do naruszeń czy zawinień przyczynił się ktoś inny. Potwierdza to jeden z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, z 19 czerwca 2020 r.
Sprawa dotyczyła kary za nielegalne użytkowanie budynku. Zaczęła się w maju 2018 r., gdy pełnomocnik inwestora wystąpił do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego (PINB) o wydanie pozwolenia na użytkowanie rozbudowy pawilonu handlowego. Gdy inspektorzy przeprowadzili obowiązkową kontrolę, wyszło na jaw, że doszło do przystąpienia do użytkowania dobudowanej części pawilonu przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na jej użytkowanie.
Spółka Unidevelopment dostała ekologiczny certyfikat dla budynku przy ul. Kusocińskiego w Gdańsku.
Operator PRS, Resi4Rent, rozbudowuje ofertę najmu instytucjonalnego. Gotowe są lokale na osiedlu Wrocław Park Zachodni.
Zasoby w Polsce są relatywnie młode, ale i nasz rynek mierzy się z ryzykami związanymi ze starzeniem się budynków.
Deweloper zorganizuje przeprowadzkę, pomoże w wykończeniu wnętrz, przyjmie stare mieszkanie w rozliczeniu, poczeka na zapłatę. Firmy dwoją się i troją, by przyciągnąć klientów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków online, nabijanie ludzi w pompy ciepła. Wreszcie jest szansa na likwidację patologii – mówi Jan Ruszkowski, nowy dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Fala Renowacji.
Deweloper zorganizuje przeprowadzkę, pomoże w wykończeniu wnętrz, przyjmie stare mieszkanie w rozliczeniu, poczeka na zapłatę. Firmy dwoją się i troją, by przyciągnąć klientów.
Kupujący mieszkania mają przewagę. Transakcje z obniżkami cen o kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych nikogo nie dziwią. Co dalej z mieszkaniówką?
Jest kilka przesłanek uprawniających konsumentów do odzyskania pieniędzy w razie kłopotów z deweloperem. W ciągu prawie 2,5 roku działania DFG były cztery przypadki wypłat.
Deweloper znany ze współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi rozszerza działalność. Akcjonariusze mają zadecydować o wypłacie z kapitału zapasowego.
W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.
Budynek mieszkalny firmy Trust Investment w centrum Częstochowy ma już pozwolenie na użytkowanie. Firma rozpoczęła budowę kolejnego osiedla w tym mieście.
Podobnie jak w III kwartale deweloper nie widzi spadku popytu na swoje mieszkania. Rynek nie pozwolił na skokowy wzrost, ale na stabilny wynik.
Deweloper lubi kusić promocjami, ale zazwyczaj dotyczy to pewnej puli mieszkań. Teraz dużą obniżką objęta jest cała oferta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas