[i][b]Jeśli małżonkowie posiadali wspólną nieruchomość, to czy po śmierci jednego z nich drugi ma prawo zapisać w testamencie swoją część komu zechce? Czy może to zrobić od razu, czy dopiero po uregulowaniu wszystkich spraw?[/b][/i] - pyta czytelnik
Nieruchomość, która została nabyta w trakcie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich, staje się składnikiem majątku wspólnego objętego tzw. wspólnością ustawową. Wyłączony jest z niej tylko majątek osobisty małżonków. Może do niego należeć również nieruchomość, jeśli małżonek np. kupił ją przed ślubem albo - nawet po ślubie - otrzymał w spadku lub darowiźnie (31 i 33 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71706]kodeksu rodzinnego i opiekuńczego[/link]).
Po śmierci jednego z małżonków ustawowa wspólność majątkowa ustaje. Połowa wspólnego majątku należy nadal do wdowca lub wdowy, a druga połowa staje się składnikiem schedy po zmarłym małżonku, którą nabywają spadkobiercy. Jeśli zmarły zostawił testament, to z niego powinno wynikać kto i w jakiej części po nim dziedziczy. Natomiast w braku testamentu spadkobiercy są powoływani na podstawie przepisów spadkowych [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Pierwszeństwo mają dzieci i małżonek zmarłego. Dziedziczą oni w równych częściach, ale małżonkowi nie może przypaść mniej niż jedna czwarta całości spadku. Jeśli małżonkowie nie mieli dzieci, spadkobiercami są małżonek i rodzice zmarłego (małżonek dziedziczy połowę spadku). Cały spadek przypada małżonkowi tylko wtedy, gdy nie dziedziczą dzieci, wnuki, rodzice zmarłego małżonka, rodzeństwo i jego potomkowie.
Swoim udziałem w dotychczasowym majątku wspólnym wdowiec czy wdowa może rozporządzać dowolnie zaraz po śmierci małżonka. Może go np. sprzedać albo darować. Natomiast udziałem w przedmiocie należącym do spadku (np. w mieszkaniu) ma prawo rozporządzić tylko za zgodą pozostałych spadkobierców. Jeśli jej nie dostanie choćby od jednego, to rozporządzenie będzie nieskuteczne, jeśli naruszałoby uprawnienia tego spadkobiercy wynikające z przepisów o dziale spadku (art. 1036 kc).
Dlatego po uzyskaniu sądowego stwierdzenia nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia, w których określony będzie udział poszczególnych spadkobierców, warto jeszcze przeprowadzić dział spadku. W przeciwnym razie każdy ze spadkobierców jest współwłaścicielem każdego składnika majątku spadkowego, np. mieszkania, samochodu, gotówki.