Działkowcom nie udało się obronić altany

Regulaminy i statut Polskiego Związku Działkowców nie mogą modyfikować prawa budowlanego

Aktualizacja: 24.02.2013 08:15 Publikacja: 03.10.2012 09:10

Altana w ogrodzie jest obiektem wolno stojącym, parterowym. Może być podpiwniczona i mieć poddasze u

Altana w ogrodzie jest obiektem wolno stojącym, parterowym. Może być podpiwniczona i mieć poddasze użytkowe.

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Sady Żoliborskie" w Warszawie.

– Na jednej z 480 działek wybudowaliśmy altanę – opowiadają Jolanta i Józef Cz. Nadzór budowlany stwierdził, że razem z tarasem ma 35 mkw., i wydał nakaz rozbiórki jako samowoli budowlanej. Postawiona bowiem została bez pozwolenia na budowę. Tymczasem, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 4 prawa budowlanego, nie trzeba o nie występować jedynie dla altan, które mają do 35 mkw. w ogrodach działkowych poza granicami miast i do 25 mkw. i 4–5 m wysokości w granicach miast.

Żale w Internecie

Podobnych przypadków jest pełno w Internecie. „Wybudowałem murowaną altanę na terenie ogródków działkowych, a nadzór budowlany każe mi ją rozebrać – żali się jeden z działkowiczów. – Zarzuca mi, że altana jest murowana, a nie drewniana, ma dwie kondygnacje, a balkon wlicza się do powierzchni zabudowy, więc ją przekraczam". Inny opisuje: „Wybudowałem altanę (domek letniskowy) 48 mkw. Zarząd ROD chce to zgłosić do inspektoratu budowlanego. Budując, kierowałem się wyglądem innych altan (domków letniskowych), z których duża część przekracza dopuszczalne wymiary".

– W ewidentnych przypadkach, gdy ktoś buduje w ogrodach działkowych dom letniskowy, a nawet mieszkalny, nadzór budowlany musi zareagować – mówi Renata Ochman-Berg, radca Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

W trakcie postępowania o rozbiórkę altany wybudowanej przez państwa Cz. w ROD „Sady Żoliborskie", inspektorzy ustalili, że przekroczenie powierzchni zabudowy nastąpiło z powodu uwzględnienia w niej 10,80 mkw. zadaszonego tarasu.

Taras tarasowi nierówny

– Każdy działkowicz otrzymuje zieloną książeczkę z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, statutem i regulaminem ROD – mówi adwokat Janusz Goetze, pełnomocnik ROD „Sady Żoliborskie". – Regulamin naszego ogrodu stwierdza w § 107 ust. 5, że altana może posiadać zadaszony taras otwarty o powierzchni do 12 mkw. Tarasu nie wlicza się do powierzchni zabudowy altany. Państwo Cz. postawili altanę zgodnie z regulaminem, uzyskując zgodę zarządu ROD.

– Regulamin nie odbiega od prawa budowlanego – twierdzi Tomasz Terlecki, radca prawny Polskiego Związku Działkowców. – Wiele zależy od sposobu wybudowania tarasu. Można go bowiem wybudować tak, żeby nie powiększał powierzchni zabudowy.

Kiedy z pozwoleniem

We wrześniu 2011 r. zapadł ostateczny nakaz rozbiórki. Zarząd ROD „Sady Żoliborskie" zaskarżył decyzję do sądu, a państwo Cz. ją poparli. Ich zdaniem wykładnia art. 29 ust. 1 pkt 4 prawa budowlanego, który mówi o zwolnieniu z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, była błędna. Przemawia za tym samodzielność organizacyjna i prawna ogrodów działkowych oraz fakt, że obiekt powstał zgodnie z regulaminem ROD.

Sąd oddalił jednak skargę. Stwierdził, że przepis prawa powszechnie obowiązującego nie może być modyfikowany postanowieniami regulaminów i statutów.

Zgodnie z regulaminem ROD państwo Cz. postawili obiekt prawidłowo. Naruszyli jednak przepis prawa budowlanego określający, jakie obiekty na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych nie wymagają pozwolenia na budowę – powiedział sędzia Bogusław Cieśla. – Do podanych tam wielkości powierzchni zabudowy, wynikającej z rzutu pionowego ścian zewnętrznych budynku na grunt, należy również wliczać tarasy. Wynika to ze sposobu opisanego w Polskiej Normie i z logiki. Gdyby było inaczej, altana mogłaby mieć 25 mkw., a do tego 100 mkw. zabudowanego tarasu. W ten sposób można by manipulować powierzchnią zabudowy.

Wyrok zapadł w indywidualnej sprawie, ale sam fakt, że podobne zabudowy występują w niejednym ogrodzie działkowym, nadaje mu ogólniejsze znaczenie.

Orzeczenie jest nieprawomocne, będzie skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co mówią przepisy zapisane w regulaminie

Altana w ogrodzie jest obiektem wolno stojącym, parterowym. Może być podpiwniczona i mieć poddasze użytkowe. Może mieć powierzchnię zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych w ogrodach w granicach miast do 25 mkw., a w ogrodach poza granicami miast do 35 mkw.

Może posiadać zadaszony taras otwarty o powierzchni do 12 mkw. Powierzchni tarasu nie wlicza się do powierzchni zabudowy altany. Altana może mieć wysokość do 5 m przy dachu dwuspadowym stromym i 4 m przy innym kształcie dachu.

Odległość altany od granic działki nie może być mniejsza niż 3 m. Altana w ogrodach poza granicami miast może być wyposażona w kominek.

(§ 107 regulaminu rodzinnego ogrodu działkowego, uchwalonego w 2004 r. przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców)

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce