Przekształcić użytkowanie wieczyste we własność czy nie?

Jest sposób, by uniknąć podwyżek opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste: stać się właścicielem gruntu

Publikacja: 06.12.2012 09:12

Przekształcić użytkowanie wieczyste we własność czy nie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Każda sprawa jest bowiem inna. Każdy sam musi zdecydować, co woli, i musi policzyć, ile kosztują go opłaty za użytkowanie wieczyste, a ile wydałby, przekształcając lub wykupując grunt na własność.

Nie każdy też ma szansę na wykup. Istnieją dwie drogi wykupu gruntu na własność. Jedna – na podstawie uchwały gminy (jeśli taka została podjęta), a druga – na podstawie ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności.

Ścieżka ustawowa

Od roku na podstawie ustawy z 2005 r. można przekształcać wszystkie rodzaje gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste, także te o charakterze komercyjnym. O wykup mogą wystąpić osoby fizyczne oraz prawne będące użytkownikami wieczystymi 13 października 2005 r., a także ich następcy prawni. Nie ma więc znaczenia, czy o przekształcenie ubiega się spółka, fundacja czy też osoba fizyczna.

Zainteresowany wykupem składa wniosek wraz z dokumentami (patrz ramka) najczęściej do wójta, burmistrza, prezydenta miasta (w wypadku gruntów komunalnych) lub do starosty, prezydenta miasta na prawach powiatu (gdy chodzi o grunty Skarbu Państwa). Urzędnicy zlecają przygotowanie operatu szacunkowego. Często zdarza się, że gminy celowo przedłużają rozpatrywanie wniosków. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość.

Prawo użytkowania wieczystego przekształca się w prawo własności z dniem, w którym wspomniana decyzja staje się ostateczna. Użytkownik musi następnie udać się z decyzją do wydziału wieczystoksięgowego sądu z wnioskiem o wpisanie go do księgi wieczystej jako właściciela.

Uwaga! Użytkownik może się ubiegać o rozłożenie opłaty za przekształcenie na raty. Najkrótszy okres spłaty może wynosić dziesięć lat, a najdłuższy 20 lat. Jeżeli należność zostanie rozłożona na raty, będzie ustanowiona hipoteka.

Ile to kosztuje

Opłatę za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność stanowi różnica między wartością prawa własności i użytkowania wieczystego pomniejszona o ewentualne upusty. Przepisy przewidują upusty na poziomie 50 proc. dla użytkowników wieczystych gruntów Skarbu Państwa. Mogą z nich skorzystać jednak tylko osoby fizyczne, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed 5 grudnia 1990 r., i ich następcy prawni. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj nieruchomości.

Z kolei użytkownicy gruntów komunalnych mogą liczyć na upust 50 proc. jedynie w wypadku nieruchomości zabytkowych. W obu sytuacjach jednak właściciel gruntu może, jeżeli zechce, udzielić wyższej bonifikaty.

Uwaga! Upustu nie dostaną użytkownicy komercyjnych działek.

Bardzo często o wykup stara się wielu współużytkowników wieczystych. Tak jest przede wszystkim w wypadku budynków wielorodzinnych należących do wspólnoty mieszkaniowej. Bywa, że nie wszyscy właściciele lokali chcą się zgodzić na wykup. Z tego powodu użytkowanie wieczyste działek pod budynkami wielolokalowymi jest bardzo trudno przekształcić we własność. Przepisy przewidują więc, że współużytkownicy, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę, mogą wystąpić o wykup.

Gdy jednak przynajmniej jeden ze współużytkowników złoży sprzeciw, właściwy organ zawiesza postępowanie przekształceniowe. W takiej sytuacji stosuje się art. 199 kodeksu cywilnego. Wtedy to sąd rozstrzyga, czy można przekształcić prawo użytkowania wieczystego w odrębną własność.

Uwaga! Użytkownicy wieczyści, którzy przekształcą grunt z bonifikatą, muszą pamiętać, że przez pięć lat nie mogą sprzedać nieruchomości. Jeżeli się na to zdecydują, będą musieli zwracać przyznany im upust w opłacie.

Na podstawie uchwały

Większość dużych miast podjęła już uchwały przewidujące możliwość wykupu, niejednokrotnie na korzystniejszych zasadach niż ustawa. Zawierają np. wysokie bonifikaty, sięgające nawet 90–95 proc. samej opłaty. Tak jest m.in. w Krakowie i Poznaniu.

Takie uchwały nie dotyczą nieruchomości komercyjnych.

Formalności

Do kogo i z jakimi dokumentami

W zależności od tego, kto jest właścicielem gruntu, wniosek składa się do:

Urzędy często mają gotowe wzory wniosków, które można otrzymać w urzędzie gminy lub urzędzie powiatowym albo ściągnąć ze strony internetowej. Można też przygotować wniosek na zwykłej kartce papieru, gdyż takie również są honorowane i rozpatrywane.

Do wniosku dołącza się aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości, której dotyczy przekształcenie, kopię dokumentu potwierdzającego nabycie nieruchomości (np. decyzja, akt notarialny) lub dokumenty potwierdzające następstwo prawne.

Podstawa prawna: ustawa z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (t.j. DzU z 23 stycznia 2012 r., poz. 83)

Przekształcić użytkowanie wieczyste we własność czy nie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Każda sprawa jest bowiem inna. Każdy sam musi zdecydować, co woli, i musi policzyć, ile kosztują go opłaty za użytkowanie wieczyste, a ile wydałby, przekształcając lub wykupując grunt na własność.

Nie każdy też ma szansę na wykup. Istnieją dwie drogi wykupu gruntu na własność. Jedna – na podstawie uchwały gminy (jeśli taka została podjęta), a druga – na podstawie ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce